Zarif Bir 365 Gün Viskisi Chivas XV

Zarif Bir 365 Gün Viskisi Chivas XV
İki konuya verecek cevabınız uygulamalı olsun. Anlatmak için en iyi yoldur, hiç şaşmaz. "Viski denince single maltı tek geçerim." diyen birine iyi bir harman viski ikram edin. "Viskilerin hepsi aynı ya!" diyen birine de, hiç öyle başka üreticilerin viskilerini deneterek uğraşmayın, aynı üreticinin iki farklı ekspresyonunu denetin.

Birinde alkol kokusunu daha çok aldığı, bitişi biraz daha kısa bir kadeh viski, diğerinde ise bir viskiden geldiğini gözü kapalı anlaşılamayacak şekilde bir karakteri olan, vanilya, portakal gibi tatlımsı notalar içeren, bitişte ise hatırı sayılır bir süre hala içiyormuş gibi hissettiren bir kadeh olsun. Çok konuşmanıza gerek kalmayacak. Sonrasında zaten birer kadeh daha doldurup farklı bir sohbete dalacaksınız. 

Gelelim işte öyle zarif bir harman viskiye. Minimum 15 yaşındaki viskilerin harmanlanması ile oluşturulmuş bu yeni viski, CHIVAS'ın seçkisi arasında bence özel bir yer tutuyor. Viskilerin evlendirilmesi sonrası işlemde, yani en sonda, dünyanın belki de en prestijli konyakları olan “Grande Champagne” konyak fıçılarında ekstra bir dinlendirmeye tabi tutuluyor.Çok kolay içimli, hiç rahatsız etmeyen bir damak ve çok kompleks kokulara sahip. Narenciyeler, elma, reçel ve vanilya kokularına, çok tatlı baharatlar, karamel lezzetleri eşlik ediyor. Benim 365 gün viskisi dediğim kategoride. %40 alkollü yani minimum sınırda olmasına rağmen, biraz da tehlikeli viskilerden biri, nasıl bittiğini anlayamayabilirsiniz. Şişesi de çok şık, özellikle çok sert viski sevmeyen veya viskiye hiç alışık olmayan sevdikleriniz için de iyi bir hediye alternatifi olacaktır.

Chivas, her zaman dengeli, harmanlama sanatının ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteren viskileriyle işte bu yüzden çok seviliyor.

Slainte

Ozan
2023 © ViskiGurme