Worth Worms And Washbacks Kitap İncelemesi

Worth Worms And Washbacks Kitap İncelemesi
Viski üzerine anılara yer veren kitapları özellikle çok sevdiğim için müthiş bir okuma sağlayan Worth Worms & Washbacks kitabını kısaca tanıtmak istiyorum.

Öncelikle güncel bir kitap olmadığını belirteyim. 1999 yılında yayınlanan kitap aslında o günün de çok daha eskilerinden başlayan ve bir ömür viski sektörünün neredeyse her noktasında çalışmış, dokunmş John McDougal'ın hayatından kesitler sunuyor. Elbette hayatı viski olduğu için buna bir viski kitabı diyebiliyoruz. Yıllık 750-1000 pound maaşın epey dolgun sayıldığı zamanlardan bahsediyorum.

Viski endüstrisindeki yöneticilik yolunu anlatan bu kitap, damıtma ve viski hakkında zaten çok şey bilen ve bazen komik, bazen nostajik bir okuma arayışında olanlar için tarih ve ilgi çekici anekdotlarla dolu. Kesinlikle viski kültürüne yeni giren, girmek isteyen ve konuya uzak olanları eğlendirebilecek hatta bilgilendirebilecek bir kitap değil. Yani altyapınız olmalı.

Kitap üretim aşamaları üzerine çok yoğunlaşıyor, neyse ki viski bazı istisnalar dışında yüzyıllardır adeta aynı üretildiği için günümüz üretiminin de içinde gibi hissettiriyor okuyucuyu. Eğer okumuş olan varsa, Kerim Yanık'ın Tekel'in Nesi Kaldı? kitabının İskoçya ve İngiltere versiyonu da diyebiliriz bir anlamda.

Islay Adası, Speyside Bölgesi, Campeltown, Glasgow şehri özeli gibi birçok bölümü var ve bazen de içki dışında bir gastronomi yolculuğuna çıkarıyor.Pek bilinmeyen damıtımevleri yanında, The Balvenie, Laphroaig, Tormore, Glenfiddich gibi bugünün hala çok popüler damıtımevlerinin bizzat içinden çok güzel anılar var. 

Tekrarlamak isterim, zaten hiç kolay bir İngilizcesi olmayan ve editörlerin de biraz işi aceleye getirdiği sayfaların olduğu bu kitap, kültüre aşina olduktan sonra bir üst okuma olarak değerlendirilmeli. 

Eğer öyle biriyseniz mutlaka alın, bir kadeh sevdiğiniz viskiden koyun ve keyfinize bakın. 

Yaklaşık 9 Pound fiyatı var, Türkiye'de satılmıyor, yurtdışından istettik bir grup olarak öyle satın aldık geçen yıl.

Slainte,

Ozan
2023 © ViskiGurme