Viski Saklama Rehberi

Viski Saklama Rehberi
Merhaba,

Gerek web sitesindeki forma, gerekse atölyelerde gelen soruların büyük kısmı da viskiyi doğru şekilde saklamanın yolları üzerine olduğu için bazı kısa önerilerden oluşan bir yazı kaleme almak istedim.

Viskinizi nasıl saklamanız gerektiği hakkında iki yolunuz var. İlki, saklamamak. Hayat kısa, ben saklamadan ziyade açıp içmeyi tercih ediyorum genelde.

İkincisi, doğru saklamak. Bunun için de bazı temel bilgiler gerekiyor. 

Öncelikle viskinin damıtık bir alkol olduğunu unutmayalım. Yani bira gibi, şarap gibi fermente bir içki türü değil. Aynı tekila, rom, rakı, votka, cin gibi imbikten alkolü süzdürülmüş ve yüksek alkol oranı ile şişelenmiş bir içki türü ve en az %40 ile şişeleniyor.

Şarabın tamamen aksine, viskinizi daima dik duracak şekilde saklamalısınız. Olur da yatay saklarsanız, hava şartlarına göre 2-3 ay gibi kısa sürelerde bile kapağındaki mantarı eritip şişenin sızdırma yaptığını görebilirsiniz. Şişenin sızdırması, çok çok az bile olsa sadece viskinizin azalmasına değil aynı zamanda içindeki viskinin birçok güçlü kokusunun azalması, değişmesine yol açar. Bunun nedeni şişenin içine giren oskijenle beraber istemediğimiz bir oksidasyonun oluşması. 

Duracağı yere gelirsek, şüphesiz en iyi yol karanlık ve serin bir mahzeniniz olması fakat gerçekçi olursak çoğumuz için böyle bir mahzen ve depo alanı gibi bir lüksümüz yok. O bakımdan salonlarımızda odalarımızda saklarken en azından kapalı, yani direkt güneş ışığı almayacak bir dolapta saklamak makul. Bununla beraber evinizin olabilecek en serin yerinde saklamanız uygun olacaktır. Mahzenler genelde 15 derece-18 derece arasında olurlar. Bu aynı zamanda güzel bir viskiyi içerken olması gereken oda sıcaklığıdır aynı zamanda. Tabii çoğu zaman içeceğimiz yerin sıcaklığını seçemeyebiliyoruz ancak saklarken seçebiliriz.Multnomah Viski Mahzeni, Portland, ABD
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ozan Vural (@viskigurme)'in paylaştığı bir gönderi ()


Bizim ev.

Önemli bir konu, açılmış şişe ve sıfır şişe saklamak arasında fark var mı?

Evet çok var, yine yukarıda değindiğimiz oksidasyon konusundan kaynaklı. Şişeyi açıp bir kadeh içerseniz gireceği miktar az, yarısına kadar içerseniz oksijen miktarı daha fazla olacağı için saklama ömrü de azalacaktır, buna bakarak kendiniz karar verebilirsiniz. Misal ben eğer dışarıda bir mekanda viski içeceksem şişeyi görebildiğim, mümkünse açılmamış ya da çok azı tüketilmiş bir viski seçerim. Çok sevdiğim bir şişe de olsa yarısının içildiği, yani yarısının oksijenle doldurulduğu bir şişenin o bar rafında kaç aydır, kaç yıldır durduğundan emin olamam. 

Viski bozulur mu?

Bu soruya da şöyle açıklık getirebilirim, bozulmaktan ne anladığımıza bağlı? Sıcak havada kalmış bir peynirin küflenmesi, bekletilmiş bir etin çürümesi gibi bir bozulma diyorsanız olmaz. Fakat o viskiye karakterini veren fenollerden tutun minerallere kadar güzel kokuları, ağızdaki tadı hafifleyecektir. Bunu da pek ala bozulma olarak (kötü yönde değişim) görebiliriz.

Eğer evinizde yarısına kadar içtiğiniz ancak özellikle saklamak istediğiniz bir viskiniz varsa, o viskinin 6 ay'dan başlayarak karakterinin azalacağını bilmelisiniz. Kimi uzmanlar bu süreyi daha da kısa tutuyorlar. Bu noktada o minyatür viski şişelerinden veya eczanelerden küçük cam şişelerden alarak yarım şişe viskinizi, on küçük şişeye ağzına kadar doldurarak saklamanızı öneririm. Böylelikle oskidasyonu azaltacak ve altı ayı birkaç yıla çıkarabileceksiniz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ozan Vural (@viskigurme)'in paylaştığı bir gönderi ()


Saklama şişelerimden bazıları.

Bununla uğraşamam diyorsanız, internette "wine preserver" ismiyle bulunabilen, nitrojen ve argon gazından oluşan spreylerden alıp şişenizin içine sıkabilirsiniz, zararsızdır, içindeki oksijeni tüketir.

Böylelikle saklama ömrünü artırmış olursunuz.İnert gaz & atıl gaz

"Babamın 50 yıldır sakladığı 12 yıllık bir viskimiz var. Değerlenmiş midir?"

Çok gelen sorulardan biri de bu minvalde oluyor. Viskiniz eğer fıçıda 12 yıl geçirdikten sonra şişeye girdiyse, o viski 100 yıl sonra da 12 yıllık viski olacaktır. Değeri konusuna gelirsek hemen her şeyde olduğu gibi sayabiliriz, klasik bir Mercedes belki sıfır modelinden daha pahalı olabilir.70'lerden Chivas Regal şişelemeleri.

1970 yılında şişelenmiş bir Chivas Regal de şüphesiz koleksiyonerler için 2020 yılında dükkandan alınmış bir şişeden daha pahalı olacaktır. Bunun bir raici yoktur, serbest piyasa ve açık artırmalar ile belirlenir.

Viskimizi dik, güneş ışığı almayan, serin yerde saklıyoruz ve aslında bu kadarı kafi. 

Slainte,

Ozan Vural
2023 © ViskiGurme