Viski Eşlikçisi Evde Kuru Et Tarifi

Viski Eşlikçisi Evde Kuru Et Tarifi
Merhaba,

Viski eşlikçilerinden evde yapabileceklerimiz örneklere devam edelim. Yaklaşan kışla birlikte, kuru et de viskiye en yakışan atıştırmalıklardan biri, Evde yapmak da gayet kolay.

Öncelikle, eğer mümkünse hiç yağsız tek parça bir dana etini, salamura tuzu ile kaplayıp, iki gün boyunca dolapta bekleterek bütün suyunun çıkmasını (üzerine ağırlık koyarak, mesela dolu bir tencere) sağlıyorsunuz (ara ara suyu döküp tekrar tuzlayabilirsiniz).Sonrasında yıkamadan üzerindeki tuzdan arındırıp, kekik, toz biber ve karabiber ile marine edip yaklaşık iki hafta güneş gören ve rüzgar alan bir yere asıyorsunuz.

Eğer iyi rüzgar alan bir yere asarsanız süre daha kısalacaktır. Yaban arılarına dikkat, çok çekici geliyor onlara.Asmak için ince dokunmuş bir file de kullanabilirsiniz ya da bir kadın ince pantolon çorabı da kullanabilirsiniz.

Süre sonunda elinizde müthiş bir kuru et oluyor ve güzel bir viskinin yanında afiyetle yiyorsunuz. Burası önemli, unutmayın ki bu bir füme et, isli et veya tütsülenmiş et, adına hangisini derseniz deyin o olmuyor, sadece kuru et oluyor, o bakımdan Speyside, Highland maltları ile veya benim gibi yapıp, harika bir meyve notaları ön planda olan bir malt harmanı ile de eşleştirebilirsiniz.

Yani sadece isli viskilere yakışacağını düşünmeyin.Gerek internet üzerinden tanıştığım, takip ettiğim, arkadaş olduğum birçok şef var eminim onların daha profesyonel, daha özel sırları vardır, bu ev işi diyelim.

Eğer isli bir lezzet istiyorsanız ve elinizde füme makinası varsa ya da bir fırında veya torbada fümelemek isterseniz sizlere tavsiyem internet üzerinde kolayca bulabileceğiniz, genelde eski içki fıçılarının kalan parçalarından üretilen "meşe yongalarını" yakarak onun dumanı ile fümelemeniz olacaktır.

Son not, muntazam kesemezsiniz elinizle, mutfak robotu kullanıyorsunuz. Şimdiden afiyet olsun.

Slainte!

Ozan
2023 © ViskiGurme