Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'nde Ve Orta Dünya'sında Viski

Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'nde Ve Orta Dünya'sında Viski
Orta Dünya’da birçok içki içildiğini biliyoruz.

Fermante içkiler tüketildiği kesin olsa da, damıtılmış içkiler hakkında net bir tanımlama yapılmıyor.  

İnsanlar ve hobbitler ile başlayacak olursak, bira ve şarap içiyorlar. Özellikle, “Barliman’s Best” olarak butik bir ale içtiklerine dair kanıtlar kitapta mevcut.  Yine insanlar ve elfler, özellikle Kuyutorman’ın doğusundaki Yalnız Dağ eteklerinde yapılan şaraptan içiyorlar.

Göl Şehri ve Mirkwood elfleri arasında, nehir yoluyla fıçıların taşındığını yine kitaplardan anlayabiliyoruz.  

Cüceler, kendi ürettikleri ale türü biraları içiyorlar. Şaraba ilgi göstermiyorlar.  Elfler, şarap tutkunu. Tolkien’in birçok eserinde elfler ve şarap arasındaki bağı görebilmek mümkün.  Bira, şarap bol bol tüketiliyor, bu tamam.  Fakat İngiliz kültürünün tam da merkezinden gelme Tolkien’in, viskiyi es geçmesini pek anlamlandıramıyorum.

Metaforları ile çok konuşulan ve üzerine kitaplar yazılan, bitmek bilmeyen tartışmalara konu olan üstad yazar acaba viskiden bahsetmiş olabilir miydi? 

Son dönemde, kitaplara biraz daha göz attım, Silmarillon’dan, Hobbit’e, Hurin’in Çocukları’ndan Yüzüklerin Efendisi’ne kadar. Gelin görün ki, aslında metafor aramaya gerek kalmayabilir. Aslında bize viskinin Orta Dünya’da içildiğini belli eden bir küçük bölüm var.  

Yüzüklerin Efendisi, İki Kule kitabındayız. 

Hobbitler, Pippin ve Merry’nin uruk-hai tarafından kaçırıldığı esnada onlara verilen orc içkisi / orc draught, ki buradaki draught kesinlikle bira ile ilişkili değil kendi fikrime göre; matarada az miktarda taşınıyor ve köpüksüz.  

Ayrıca Tolkien bira yazmak istediği zaman “ale” terimini kullanmaktan hiç çekinmiyor, kaymakpürüzü birasını hatırlıyoruz tabii ki.  İki Kule kitabından direkt alıntı yapıyorum:  “Orkun biri üzerine eğilerek ona biraz et ve ince kuru bir dilim ekmek attı.”   

Genel olarak özellikle Islay’de, turba yakılarak maltlanan arpalar ile üretilen viskiler sadece bugün olduğu gibi keyiften değil, başka yiyecek olmadığı için kurutulmuş et ve ekmek ile çok tüketiliyordu.  

Bir çağrışım olabilir mi?  

Devam edelim: “...yeniden saçlarından tutarak ayağa kaldırdı. Birkaç ork güldü. Ugluk, Pippin’in dişleri arasında bir matara sokup gırtlağından aşağıya yakıcı bir sıvı döktü.   Pippin kızgın, sıcak bir dalgalanmanın tüm bedenine yayıldığını hissetti. Bacaklarındaki ve ayak bileklerindeki acı geçti.   Ayakta durabiliyordu."   

Mataradan, yakıcı bir sıvı içiyorsunuz, vücudunuzda bacaklarınıza kadar bir sıcaklık yayılıyor. Ağrı ve acınız diniyor.   Aklınıza ne geliyor?  Hatta, orjinal dilde flask olarak geçiyor ve flask içerisinde genel olarak viski ve konyak, nadiren rom içilir.   Betimleme ise, özellikle sert, çok sert damıtılmış bir içkiden bahsediyor gibi. En sert konyaklarda dahi hafif tatlı bir tad vardır.  

Ne dersiniz, viskiyi anlatmış olabilir mi?   

Eğer öyleyse dahi, şarap ve birayı genelde övücü olarak kullanırken neden viski hakkında, “kötülerin içkisi” manasına gelebilecek bir kullanım yapmış olabilir?  

Aklıma bir çağrışım olarak şu geldi. 1969 yılında, American Manors & Morals tarafından yayımlanan, çiziliş tarihi ve sanatçının isminin bilinmediği "Viski Ejderhaları" isimli esere bakalım.  Çizimde özellikle, viski damıtımcılarının arazilerin gerçek canileri olduğu, büyük parsa kendilerine kalırken köylü işçilerin haklarını yeteri kadar vermediği anlatılmaya çalışılmış.  

Whiskey Dragons
Viski Ejderhaları, 1969

Tolkien’in, kazancını saklayan ve paylaşmayanlar için pek güzel tanımlamaları olmadığını da biliyoruz. Kötülerin içkisi kavramı bununla benzerlik gösterebilir mi? 

Kitaptan devam edersek, ork içkisini içtikleri paragrafın hemen arkasından gelen paragrafta, “Ork takımı, aşağıdaki sisli ovaya doğru alçalan dar bir koyaktan inmeye başladı.”   Bu sanki, aklında viski olan birinin ikinci cümlesinde doğayı betimlerken yazabileceği bir cümledir. 

Bu kadar çıkarım yaparken, basit bir soruyu kendime sormaktan çekinmiyorum.

Neden çok kolay bir şekilde viski yazmadı?

Slainte,

Ozan
2022 © ViskiGurme