The Glenlivet 15 French Oak Reserve Viski Tadım Notları

The Glenlivet 15 French Oak Reserve Viski Tadım Notları
"Sanat eseri, birinin abarttığı bir fikirdir." diyor Andre Gide.

Bu ilginç fikre viski açısından bakarsak, dünyanın en meşhur malt viskilerinden 12 yıllık The Glenlivet'in, fıçıda 3 yıl daha fazla kalması konumuzla alakalı olmayabilirdi. Fakat Fransızların en meşhur konyaklarını dinlendirdiği Limousin ismi verilen fıçılarda ekstra dinlendirilen bir viski, işte bence de abartılmış bir fikrin sanat eserine dönmesi gibi oluyor.

Badem, kuru üzüm, mürdüm eriği gibi lezzetlerin aynı anda burunda ve damakta patlaması şahane. Alkol oranı %40. Belki %43, %45'lerle şişelense biraz daha doygun bir bitişi olabilirdi.

Özellikle bir şarap fıçı bitiş olmamasına karşın doygun ve tok şarapları sevenlerin daha bir keyifle yudumlayacağı türden bir single malt İskoç viskisi.İyi bir puro, sakin bir denizin yarattığı gelişigüzel, umarsız sesler de bu viskinin en iyi eşlikçilerinden.

Şüphesiz aynı yazarın, "ihtişam, baktığın şeyde değil, kendi bakışında olmalı" gibi daha güzel bir sözü de var.

Hangi viskiyi içerseniz için, keyifle, sohbetle içiyorsanız, işte dünyanın en iyi viskisini içiyorsunuz demektir.

Küçük bir not ekleyeyim. Neden diğer damıtımevlerinin çoğu İngilizce olarak "The" ibaresi kullanmıyor da The Glenlivet kullanıyor diyebilirsiniz. Bir zamanlar Livet Vadisi'nde (Glenlivet) birçok viski damıtımevi kendi viskisini üretiyordu ve şişelerde Glenlivet-Macallan, Glenlivet-Glen Grant gibi etiketlere rastlanıyordu. Glenlivet adeta jenerik bir isme dönmüştü. Bununla beraber 1884 yılında, bildiğimiz Glenlivet Damıtımevi, "The" ibaresini koyarak, şişelenmiş ilk, tek bir damıtımevinden çıkma, yani single malt viski olmasının özelliğini belirtmek istedi. O gün bu gündür, tarihi bu gerçeklik de değişmedi.

Slainte,

Ozan
2023 © ViskiGurme