The Glenlivet 12 Viski Notları ve Glenlivet Viski Hakkında Bilgiler.

The Glenlivet 12 Viski Notları ve Glenlivet Viski Hakkında Bilgiler.
Her ne kadar ülkemizde veya yurtdışında dahi The Glenlivet 12 için malt viski dünyasına giriş viskilerinden deseler de ben epey zamandır bu söyleme katılmıyorum. Giriş viskisi olmasını, bu güzel malt viskiyi, kolay içimi, hoş kokuları ve hiç rahatsız etmeden damaktan kayarcasına akması nedeniyle söylüyorlar. Fakat burada sorun şu ki, bu betimleme bence giriş, çıkış, sonuç gibi viski yolculuğunun anlamsız zaman çizelgelerinin hepsine uyuyor. 

The Glenlivet 12 Viski benim, bunca yıldır, sürekli tercih ettiğim bir Speyside malt viskisi. Sadece benim değil, viski kültürünü bilen, tecrübeli, sevdiğim dostlarımla da bir arada olduğumuzda tercih ettiğimiz bir malt.

Firma 2015 yılında bu ekspresyonun üretiminin durdurulduğunu (stok sorunu veya bilmediğimiz başka sorunlar) ve yerine The Glenlivet Founder's Reserve üretiminin yapılacağını açıkladığında, bazen elimizdekini kaybedene dek değerini bilmememiz hikayesinde olduğu gibi, herkes The Glenlivet 12 peşinde koşmuş ve övgüler sanki viski yıllardır piyasada yokmuş derecesinde artmıştı. İronik.

Glenlivet 12 Viski

Neyse ki iki yıl önce tekrar stoklara geldi ve şu an ülkemiz dahil dünyanın çoğu rafında bulabilme şansımız var.

Glenlivet 12 Viski Hakkında


Viskimize gelirsek, 12 yıllık bir Speyside single maltı. 

Elma, bal, taze çiçekler, meşe kokularıyla bezenmiş, tarçın ve ananas lezzetlerini sunan, %40 alkollü ve orta-uzun bitişli bir malt. Bazı viskiler yazın, bazı viskiler kışın daha güzel içim keyfi sunabiliyorlar ancak The Glenlivet 12, yaz kış, 365 gün tercih edilebilecek güvenilir bir lezzet. Dünyada da çok seviliyor.

Eşlikçi konuları çok değişken hatta biraz çetrefilli olsa da, taze mevsim meyveleri ile çok yakıştırıyorum.

Küçük bir not ekleyeyim. Neden diğer damıtımevlerinin çoğu İngilizce olarak "The" ibaresi kullanmıyor da The Glenlivet kullanıyor diyebilirsiniz. Bir zamanlar Livet Vadisi'nde (Glenlivet) birçok viski damıtımevi kendi viskisini üretiyordu ve şişelerde Glenlivet-Macallan, Glenlivet-Glen Grant gibi etiketlere rastlanıyordu. Glenlivet adeta jenerik bir isme dönmüştü. Bununla beraber 1884 yılında, bildiğimiz Glenlivet Damıtımevi, "The" ibaresini koyarak, şişelenmiş ilk, tek bir damıtımevinden çıkma, yani single malt viski olmasının özelliğini belirtmek istedi. O gün bu gündür, tarihi bu gerçeklik de değişmedi.

The Glenlivet 12'nin kutu ve etiket tasarımı geçtiğimiz aylarda değişti, daha yeşil tonlarla belki de içindeki içindeki taze meyve notalarına bir atıf yapmış olabilirler.

Değişmeyen kısmı ise, yaz-kış kolay, ferah, taze bir içim sunan, her zaman güvenebileceğiniz iyi bir malt viski olması. Zaten şahsen bazı viskilerden beklentim çok basit oluyor, oldukları gibi kalmaları. Bilmediğiniz damıtımevlerinin her zaman inanılmaz güzel viskiler çıkabilir, çoğu zaman hayal kırıklığı da yaşabilirsiniz. Bildiğiniz viski ise aynı kaldığı sürece, en güvenilir limandır.

Slainte,

Ozan
2023 © ViskiGurme