The Glendronach, Benriach ve Glenglassaugh Baş Damıtımcısı Dr. Rachel Barrie İle Özel Söyleşi

The Glendronach, Benriach ve Glenglassaugh Baş Damıtımcısı Dr. Rachel Barrie İle Özel Söyleşi
Merhaba, özellikle yıllardır Türkiye'de satılmasını çok arzuladığım markalardan bazıları bu yaz Türkiye'ye geldi. Bunlar Benriach, The Glendronach ve Glenglassaugh. Ben de o esnada özel bir fırsat yakalarak bu üç damıtımevinin baş damıtımcısı Dr. Rachel Barrie özel bir söyleşi yapma şansına sahip oldum. Bu noktada Brown-Forman Türkiye'den bana yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Klasik sorulara sahip bir söyleşi olmasını istemediğim için, Rachel'ın farklı konulara bakış açılarını da sizlere aktarabilmek için özenli sorular hazırladım. Bunların neticesinde sadece günümüzdeki ve Türkiye'deki ekspresyonlar özelinde değil, yıllar sonra dahi güncelliğini devam ettirecek fikirlerin içinde yer aldığı bir yazı ortaya çıkmış oldu. Hiçbir noktasına dokunmadan Türkçeye çevirdim, sizleri baş başa bırakıyorum. Slainte.

Merhaba Rachel, öncelikle şöyle başlamak istiyorum.

Viski sektörüne ilk adımların nasıl oldu ve bugün geldiğin noktaya kadar kısaca neler yaptığını sorabilir miyim?


Merhaba. Üniversitede kimya bölümünü bitirip, onur derecesiyle mezun olduktan sonrasında İskoç Viski Araştırma Enstitüsü bünyesinde, tat ve koku üzerine çalışmaya başladım.

Bir gün bir baş damıtımcı olmak da ana hedeflerimin parçasıydı. Bu bağlamda 25 yıl boyunca İskoç viski sektöründe görevler yaptım. 2017 yılına geldiğimizde ise Brown-Forman ailesine katılırken aldığım rol, The GlenDronach, Benriach ve Glenglassaugh damıtımevlerinin baş damıtımcısı olmaktı.

Bu benim için biraz eve geri dönüş gibi de oldu. İskoçya’nın dört bir yanındaki farklı damıtımevlerinde çalıştıktan sonar kendi doğduğum, bu içkiyle tanıştuğum ilk topraklar olan Kuzey Doğu tarafına yeniden geldim.

Bir kadın olarak viski sektöründe çalışırken yaşadığın zorluklar oldu mu?

Genel olarak hem harmanlama hem de damıtma pozisyonlarında erkeklerin çoğunlukta olduğunu biliyoruz. Aslında şu anda bu sektörde kadın olarak çalışmak için müthiş bir zaman. Her geçen gün daha fazla kadın viski dünyasıyla tanışıyor, içine giriyor ve bunu görmek gerçekten bana fantastik geliyor.

Viski endüstrisinin tarihine baktığımızda, cinsiyet çeşitliğinin çok eksik olduğu zamanlardan geçtiğimiz doğru ancak artık bu hızla değişiyor.

Damıtımdan harmanlamaya, pazarlamadan liderlik pozisyonlarına kadar birçok yetenkli kadın artık yol gösterici oluyor. Dünyanın en kompleks ve farklı içki türüne sahibiz, bence bunun yansımasını bütün sektörümüzde görmek de çok önemli bir durum.

Belki de on yıllar sonra tüm dünyada ikinci bir viski patlaması yaşıyoruz. Şu anda viski talebi, arzı adeta geride bırakıyor ve günümüzde uzun süreler boyunca yıllandırılmış viski bulmak da daha zorlaşıyor. Peki bu baskılar ve talepler karşısında sizin işiniz nasıl değişiyor? 

Daha kısaca sormam gerekirse, kendinizi böyle beklenmedik bir ilgiye nasıl hazırlıyorsunuz?


Single malt viski için dünya çapında bu kadar yüksek talep görmek harika ki bence kelimenin tam anlamıyla dünyadaki en iyi içki türü!

Görevimin büyük bir çoğunlu da oluşan trendleri dinlemeyi ve tahminleri içeriyor, bu yüzden mümkün olduğunca en yüksek talebe hazırlanmaya çalışıyorum. Bununla birlikte, bir kristal kürem yok, bu nedenle, büyümeyi desteklemek için artan kapasite ve hammaddelere (kaliteli malt üretilmesi için gereken arpa ve meşe fıçıları) yapılan yatırımları bilgilendirmek için gereken içgörüleri elde etmek için başkalarıyla birlikte çalışarak çok fazla tahminde bulunuyoruz.

Kesin olan şu ki, dünya çapında giderek daha fazla insan, viski için kendine özel bir tat ve ilgi geliştiriyor, ki bunu görmek harika.

En iyi tadı ve yüksek kaliteli single malt viskiyi yaratmak zaman, özen ve özveri gerektirir - talebe yetişmek için acele etmeye veya acele etmeye de yer yoktur. Aslında her şey mümkün olduğunca planlamaya bağlıdır.

Her şey birayla başladı ama butik-kraft işinin viski dünyasına da gittikçe ivmelenen bir bir yönü var.

Kendi maltını üreten, yeni büyüyen, küçük butik damıtma tesisleri var ve siz onları nasıl görüyorsunuz?


Şu anda İskoçya'da 130'dan fazla viski damıtımevi var ve bu sayı hızla artıyor.

Yeni ve genç damıtımevlerinin, yerleşik, olgun ve son derece saygın damıtımevleri ile bir arada var olabileceğini ve her biri yeni, genç ve basit ya da daha derin, karmaşık ve olgun istekleri olan tüketiciye farklı bir şeyler getirebileceğini düşünüyorum.

Sektörde yeni ve eski, büyük ve küçük herkese yer var!

Bağımsız şişeleyici firmalarla çalışmayı tercih ediyor musunuz? Bir baş damıtıcı olarak bu konunun sizin için artıları ve eksileri nelerdir?

Öncelikle on yıllar boyunca odak noktam en iyi, en karmaşık ve zengin karakterli tek maltları beslemek olmuştur.

Bu anlattığım, malttan damıtma, olgunlaşma ve şişeleme yoluyla karakteri anlamak, mükemmelleştirmek ve zenginleştirmek için özveri gerektirir. Küresel bir şirkette çalışmak ise içerik tedarikinin sürdürülebilirliği, damıtma yatırımı ve olgunlaşma için en yüksek kaliteli fıçılar gibi avantajlara sahiptir.

Bu aynı zamanda arpadan şişeye kadar kalitenin koruyucusu olarak, kalitenin her adımda mükemmel olmasını sağlayabileceğim bir avantajı da beraberinde geliyor.

Biraz viski özelinde devam etmek istiyorum. The GlenDronach, Benriach ve Glenglassaugh arasındaki karakter farklılıklarını nasıl tanımlarsın?

Bahsettiğin üç damıtma tesisi birbirinden sadece 20-30 mil uzakta olmasına rağmen, hepsi birbirinden inanılmaz derecede farklıdır. Glenglassaugh'u sadece nefes kesen Sandend Körfezi'nin kıyısında oturduğu için değil, olgunlaştıkça kıyı depolarımızda kara ve deniz tarafından şekillendirilen tropikal, tuzlu karamel karakteri nedeniyle 'sörfçü rüyası' olarak tanımlıyorum.

Ardından, her bir çok katmanlı ifadeyle çok çeşitli lezzet olasılıklarını kapsayan yeni portföyünü geçen yıl piyasaya süren Benriach var.

Benriach'ın çok yaratıcı bir damıtıcı mirası var ve kendini deneylere çok iyi veriyor, bu bizim gurur duyduğumuz ve dünyanın her yerinden temin edilen çeşitli eklektik meşe fıçılarda olgunlaşma yoluyla keşfetmeye devam etmek istediğimiz bir şey.Benriach 10 Three Cask Matured. Amerikan bourbon, İspanyol şeri ve "virgin oak" olarak tabir edilen, içine ilk defa alkol doldurulan ak meşe "sıfır" fıçılarda en az on yıl dinlendirildikten sonra, ustalıkla evlendirilerek şişelenmiş bir viski. Lokasyon benim ev.

The GlenDronach yine farklıdır. İspanya'daki seçkin şeri üreticilerinden kişisel olarak tedarik ettiğimiz en iyi şeri fıçılarının kullanımı sayesinde muazzam miktarda derinliğe ve karaktere sahip, zengin şeri etkili bir Highland single maltı. İskoçya'nın en eskileri arasında yer alan bu damıtımevi de, İskoç Dağlık Bölgesi'ndeki Forgue vadisinde yer almaktadır.

Türk viski tüketicileri uç noktaları çok seviyor. Turba ve ise düşkün viskileri sevmelerinin yanı sıra şeri etkisini de çok seviyorlar ve dediğiniz gibi The Glendronach bu konuda çok yüksek bir üne sahip. Özellikle The Glendronach için fıçı seçimi ve kullanımı konusunda bize neler söyleyebilirsiniz?

The GlenDronach'ta iki şeri türüne özel bir odaklanma var, ancak depoda birkaç şeri türü ve ayrıca Port fıçılarımız da var, bu yüzden aslında orada çeşitlilik var.

Özellikle Oloroso fıçılarımız, sağlam notaları ve ayrıca tam gövdeli derinliği ortaya çıkarıyor.


Başından sonuna dek şeri fıçılarında dinlendirilmiş The Glendronach 12. Lokasyon, Mürefte.

Özellikle pek sevdiğim Pedro Ximénez fıçıları, The GlenDronach ruhuyla inanılmaz derecede iyi çalışan koyu meyve ve tatlı baharatı daha fazla ortaya çıkarma eğiliminde.

Benriach'ta ise, isli viski ürettiğimiz damıtımevinde yılın özel zamanını onurlandırmak için buna Duman Mevsimi diyoruz (orjinali Smoke Season ama bunu çevirirken İs Mevsimi desem daha doğru olur -Ozan).

Bu, eskiden beri süregelen bir gelenek ancak turbanın bölge ile çok yaygın bir ilişkisi olmadığı için Speyside damıtımevi için alışılmadık bir durum. Islay’in turbalı viskilerinden farklı olan isli viskileri üretirken Highland turbası kullanıyoruz –ki bu daha çok tatlı, zengin bir isli viski olma eğiliminde sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Peki ya Glenglassaugh için turba kullanımı konusunda neler söyleyebilirsin?

Islay turbası ve Highland turbası gibi farklı bölgeler arasında aslında aynı seviyeleri karşılaştıran birçok yanlış anlama olduğu için PPM hesaplamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Batı Kıyısı ve Islay'daki damıtma tesisleri tarafından deniz kenarında elde edilen turbanın çoğunluğundan farklı olarak, Highland turbası anakaradan elde edilir ve yüzyıllar boyunca ayrışmış eski ağaçlar ve fundalar tarafından oluşur, bu da onu inanılmaz derecede benzersiz kılar.

Bu turba, arpamızı nazikçe besleyen muhteşem bir tatlı is ve duman üretir.


Burası Glenglassaugh kıyıları değil, Terziköy ancak özellikle hafif serin bir havada ve denizle iç içeyken bu viskinin keyfinin harika olduğunu göstermek istedim.

Highland turbasının Glenglassaugh'un karakteri üzerindeki etkisine gelince, bu viskinin sahil-deniz tarzıyla uyum içinde olmasına olanak sağlıyor.

Glenglassaugh damıtımevinin verimli ve kıyı konumundan dolayı kara ve denizin görünür ve görünmez etkileri tarafından şekillendirilmesi hakkında çok konuşuyoruz.

Highland turbası eklemek, bu tatlı tatlı ve kıyı maltına başka ve zengin bir boyut katıyor.

Kraft-butik bira üreticileri ve viski damıtıcıları arasında artan bir geçiş-işbirliği eğilimi var gibi görünüyor. Sizin viskileriniz için ufukta böyle bir düşünce var mı?

Yüzyıllar önce, fazla arpanın çoğu, viski üretiminin başladığı biraya fermente edilirdi. Aynı şekilde, kraft bira fabrikaları bira yapmakla başlar, daha sonra viski yapmak için daha sonra eklemeyi seçebilir tabii ki.


Benriach Smoky Ten. 10 yıllık bu Speyside maltı, bourbon, sıfır meşe ve içinde daha önce rom dinlendirilmiş fıçılarda bekletiliyor. Bununla birlikte Speyside turbası kullanılarak kurutulan malttan damıtılıyor. Kulağa ilginç geldiği kadar damağınıza da ilginç ve sofistike geliyor.

Tüm damıtma tesislerimiz, sonunda viskiye dönüşen alkole damıtılmadan önce, ortalama %8 civarında "güçlü bir bira" üretir.

The GlenDronach, Benriach ve Glenglassaugh damıtma tesisleri 100-200 yıl önce fermente edilmiş püre 'biralarını' damıtmak için lisans aldı ve o zamandan beri en iyi tek malt İskoç Viskisini damıtıyor ve olgunlaştırıyor.

Son olarak, Türkiye'deki yeni viski meraklılarına tavsiyeleriniz var mı?

Viski dünyası senin istiridyendir! Benzerliklerini ve farklılıklarını anlamak için farklı bölgelerden çeşitli maltları deneyin ve hep deneyin.

Lezzeti, zenginliği ve derinliği keşfetmeye açık olun ve nihayetinde kendi kurallarınızı koyun! Viski sevdiklerinizle eğlenmek ve o özel anlara kadeh kaldırmak içindir.

Yayına hazırlayan: Ozan Vural
2023 © ViskiGurme