Sonsuzluk Şişesi Yani Infinity Bottle Nedir?

Sonsuzluk Şişesi Yani Infinity Bottle Nedir?
Merhaba,

Viski dünyasında, "sonsuzluk şişesi" ismiyle çevirebileceğimiz, infinity bottle diye bir kavram vardır. Bu kavram zaman içerisinde viski sevenler arasında bir tutkuya dönüşmekte. Teknikten ziyade biraz bu kültürün romantik tarafıyla ilgili olan bu terimi açıklamak istiyorum.

Öncelikle şey boş bir şişeyle başlar.

Kendi tercihinize göre yeni veya eski ancak temizlenmiş bir viski şişesini alırsınız. İçtiğiniz, beğendiğiniz veya içerken yaşadığınız duyguları, ortamı hatırlamak isteyeceğiniz viskilerden genel olarak 1-4 cl arasında (kuralı olmayan bir şey olduğu için siz ölçüleri değiştirebilirsiniz tabii ki) bu boş şişeye alırsınız. Tabii bunların notunu, tarihini de tutarsınız. Genelde bu çizelge, şişenin üzerine boş bir etiket olarak yapıştırılır veya iliştirilerek saklanır. Dilerseniz, ağzının iyice kapandığından emin olduğunuz o çok şık viski karafları da uygundur.

Aslında amaç teknik olarak kendi harman viskinizi veya malt harmanı viskinizi oluşturmak olsa da, işin aslında istenen, o anıları, keyifli, hüzünlü, bir daha yakalanamayacak olan anlardan bir hatırayı, bir şişe içerisinde biriktirmektir.

Genelde "sonsuzluk şişelerinden" iyi harman elde etmek zordur. Hem en başından itibaren şişenin içindeki bol oksijenin verdiği olumsuz etki, hem de yapan çoğu insanın, yani
sizlerin bizlerin usta birer "harmancı" olmamamız. Boşuna babadan oğula geçmiyor bu meslek genelde, zor, çok zor zanaat.

Bununla beraber, iki tane "sonsuzluk şişesi" yapmak benim kendi fikrime göre daha mantıklı, nihai güzel lezzet için. Siz içine hangi muazzam hoş meyvemsi viskiyi eklerseniz ekleyin, eğer isli eklediyseniz, işin rengi değişir. Bir isli (turbalı malt viskilerden), bir issiz şişe (bir ihtimal sadece şeri veya bourbon fıçılı ekspresyonlardan) yaratma daha mantıklı.

Son önemli kısım ise bunu ne zaman içeceğiniz.  Genelde şişe yarısına kadar dolmadan içilmez ancak en güzeli şişeyi doldurtuktan sonra, sizin için özel bir günde içmek olacaktır. İçinden hangi kimyasal reaksiyonla ne çıkarsa çıksın, o sizin anılarınız, sonsuzluk şişeniz. Bu şişeden bir kadeh koyduğunuzda ise ona da "sonsuz dirhem" yani "infinity dram" ismini veriyorlar.

Dram nedir, dirhem ne alaka derseniz sizi bu yazıya alabilirim.

Slainte

Ozan Vural


 
2023 © ViskiGurme