Scapa Glansa Tadım Notları

Scapa Glansa Tadım Notları
Gelelim Scapa'ya...

Scapa viskisini konuşurken, damıtıldığı toprakları da konuşmadan olmaz. Biz de geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz İskoç Malt Viskileri tadımında öyle yaptık.

Bu adalar, yani Orkney Adaları, 5.500 yıldır insan yaşamına ev sahipliği yapıyor. Daha da ilginci, öz İskoç viskisini üreten bu topraklar tam 550 yıl boyunca Vikinglerin hakimiyetindeydi. Norveç üzerinden başlatılan akınların ilk duraklarındandı.

Atölyemizde tattığımız, ülkemizde de bulunan Scapa Glansa da, o toprakların hakkını veren bir vahşiliği şişe içerisinde hapsetmeyi başarıyor. İskoçya'da artık kalmamış eski gelenek Lomond imbikleri kullanan Scapa (bu imbiği kullanan bir de Bruichladdich var ancak viski için değil Botanist cin için) şeftali, ananas, ıslak deri, is kokularına enfes kuru kayısı ve odun kömürü notaları ekliyor.

Scapa turbalı malttan damıtılan bir viski değil, daha önce içinde turbalı malttan damıtılmış viski dinlendirilmiş fıçıları kullanan bir viski, yani bu diğer isli viskilere göre daha naif, daha yumuşak bir isli geçiş sağlıyor, bu bağlamda seveni çok fazla.

Mutlaka tatmanız gereken enfes viskilerden biri.

Slainte 🥃
2023 © ViskiGurme