Pannepot 2012 Ale Bira Tadım Notları

Pannepot 2012 Ale Bira Tadım Notları
1900'lerin başlarında, Belçika'nın Fransa sınırına yakın De Panne bölgesinin iki şeyi meşhurmuş.

Balıkçıların kullandığı ve "pannepot" ismi verilen özel tekneler ve yine o balıkçıların içtiği koyu ale biralar. Bana Server Ersolmaz'ın (tekrar teşekkürler) hediye ettiği, De Struise Brouwers'in bu şişesi de işte o zamanlara ithafen üretilmiş bir bira, birkaç yıldır bendeydi ama dokunmamıştım. Bazen özel günlerimizde, misal bir doğum günü, mezuniyet, kutlama, maç gibi, elimizdeki özel içkileri açarak o güne daha büyük anlam katıyoruz. Ben son dönemde bunu tersten yapmaya başladım. Alelade bir günü, müthiş bir kadehle, hatırlanacak bir güne çeviriyorum.

Hayat kısa, her gün önemli.

Biraya gelirsek, koyu mu koyu rengiyle, baskın bir karamel ve kahve kokusu, belki biraz mürdüm eriği, bence biraz maya. Adeta çiğnenebilir kıvamıyla bol baharatlı doygun mu doygun bir damak.

Epey kalıcı bir bitiş. Yaz sıcağında lıkır lıkır içebileceğiniz bir bira değil, güzel bir akşamüstü, serinleyen havada belki yudum yudum bir kahve gibi, keyfine varacağınız bir şişe. RateBeer puanı 100/100.

Kadeh de 60 yıllık olunca iyice eskinin havası esiyor. Bu sefer "bulması zor paylaşımlardan" biri olsa da tüm biracılara, eskinin ve bugünün balıkçılarına, yazlıkçılara, çalışanlara ve herkese selamlar.
2023 © ViskiGurme