Müthiş Bir Viski Eşlikçisi Geleneksel İskoç Tabletleri Tarifi

Müthiş Bir Viski Eşlikçisi Geleneksel İskoç Tabletleri Tarifi
Merhaba,

Sizlere evde kolayca yapabileceğiniz çok lezzetli bir viski eşlikçisi tarifi vermek istiyorum. Tabii kışın soğuğuna bakmayın, soğukta yenmez diye birşey yok, hatta içimizi daha da ısıtır, şeri fıçılı viskiler kışın da muazzam gidiyorlar.

Tarif, İskoçların “otantik tereyağı tableti” dedikleri bir yiyecek. Bunu kesinlikle klasik “shortbread kurabiye” ve “fudge” ile karıştırmamak lazım çünkü içinde un olmadığı gibi karamel eklemesi de asla yapılmıyor. Genelde şeri bitişli viskilerle tercih ettiğim bu eşlikçi ya da atıştırmalık da diyebiliriz, tüm Highland, Speyside hatta okyanusun diğer tarafından burbon viskiler ile çok iyi uyum sağlıyor. Bazen atölyelerimde konuklarıma da ikram ediyorum ve çok beğenildiğini söyleyebilirim.

Öncelikle ihtiyacımız olanlar:

300-350 ml süt
250 ml krema
150g tuzsuz tereyağı
1kg şeker
1 yemek kaşığı bal
2 paket vanilya şekeri
1 tutam tuz
10cl viski (isteğe, tercihe göre olsa da is kokusu olmayan viski daha uygun)

İlk olarak şekeri ve sütü büyük bir tencerede orta ateşte eritiyoruz.Ardından içine kremayı ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz.

Sonrasında tereyağının tamamını içine ekleyerek orta ateşte karıştırmaya devam ediyoruz.Ateşi kısmadan önce, balı, 2 paket vanilya şekerini, bir tutam tuzu ve viskimizi ekliyoruz.

Viski şart değil ama benim hoşuma gidiyor. Yaklaşık 10 cl kadar. Bu sefer, tatlıya uygun gidebilecek Glenmorangie Original single maltı ekledim.Bu aşama biraz çetrefilli çünkü ateşi kısarak yaklaşık 1 saat karıştırıyoruz.

Kulak memesi kıvamına gelene kadar yavaşça karıştırdıktan sonra (viski sitesindeki şu terimlere ben de inanamadım) biraz tadalım.

Çok şekerli gelecektir, merak edilecek bir durum yok. Zaten bir porsiyon yemeyeceğiz, viskimizin yanında iki üç küçük parça yiyeceğiz. Yoksa gerçekten kalorisi yüksek bir atıştırmalık bu.

Sonrasında, üzerine yağlı kağıt serdiğimiz bir diktörtgen kaba dikkatlice aktarıyoruz.Bu kapta üç dört saat oda sıcaklığında beklemesi gerekiyor.

İsterseniz soğuduktan sonra dolaba da koyabilirsiniz.

Elde edeceğimiz sert bir tabaka olacak.

En son olarak da isteğe göre küçük küpler halinde veya gelişigüzel keserek parçalara ayırıyoruz.Viskimizin yanında lezzetli bir şekilde yiyoruz. Şeri fıçı bitişli viskiler ile daha bir keyifli oluyor.

Ev yapımı, temiz, lezzetli.

Slainte,

Ozan Vural

 
2022 © ViskiGurme