Müthiş Bir Viski Eşlikçisi: Evde Kolay Alabalık Somon Gravlaks

Müthiş Bir Viski Eşlikçisi: Evde Kolay Alabalık Somon Gravlaks
Merhaba sevgili viski dostları,

Sizlerle evde yaptığım bir viski eşlikçisini paylaşmak istiyorum.

Kolay gravlaks diye adlandırabileceğim bu eşlikçi hem ekonomik, hem uğraşı az hem de müthiş lezzetli. Kolay gravlaks dememin nedeni, orjinalinin daha uzun uğraşlı sürmesi ve somon ile yapılması.

Öncelikle, İskandinavlar genelde somon kullanıyorlar ben ise Norveç alabalığı kullandım.Taze fileto olarak satılıyor büyük marketlerde (Metro). Fileto olarak aldığımız bu balığı (750gr) öncelikle her ne kadar satıcılar kılçıksız dese de iyice kılçık araştırması yapıp, küçük bir cımbızla veya elimizle tüm kılçıkları arındırıyoruz.

Sonrasında üzerini kaplayacak şekilde, (tuzda balık gibi değil, sadece hafif bir kaplama) tuz ve şekerle kaplıyoruz.Tuz, şekerin iki katı ölçekte olmalı. Dediğim gibi bu benim tarifim, orjinali bambaşka olabilir. Sonrasında ben füme somon seven biri olarak ve viski eşlikçisi yaptığım için, is tadını viskiyle vermek istedim ve yaklaşık 5cl kadar Ardbeg 10’u tüm dilimlere damla damla ekledim.Bu işlemden sonra, bir limonun sadece kabuğunu yine tüm dilimlerin üzerine serpiştiriyoruz.

Son olarak dereotu ekliyoruz.Tuz ve şekerin eriyip, balığı pişirme aşamasına geçmesi için 2 saat boyunca oda sıcaklığında bekletiyoruz. Sonra üzerini bir streç filmle kaplayıp buzdolabına atıyoruz.

Orjinal tariflerde 1-2 hatta 4 gün belirtiliyor. Ben 6 saat boyunca dolapta bekletiyorum.

Bekletme sonrası çok ince, gerçekten yapabildiğiniz kadar ince kesip, tabağınıza alıyorsunuz.

Yani sabahtan yapın, akşam eşlikçiniz hazır.

Sonrasında da, illa bir Islay viskisi olmasına gerek yok, sevdiğiniz bir viski ile müthiş uyum içerisinde yiyorsunuz.

Ben bu akşam çok sevdiğim Glenfiddich 15 Solera ile tercih ettim.

Ev yapımı, temiz, lezzetli.

Slainte!

Ozan Vural
2022 © ViskiGurme