Laphroaig 16 Tadım Notları 200. Yıl Özel Serisi

Laphroaig 16 Tadım Notları 200. Yıl Özel Serisi
Bildiğiniz gibi özellikle son birkaç yıldır Islay damıtımevlerinin kuruluş tarihlerinin birbirlerine yakın olmasından dolayı 200. yıllarını ardarda kutluyorlar.

Tabii ki konu bir viski damıtımevinin kuruluşunu kutlamak olduğu zaman yapacakları en güzel ve özel hareket de o kutlama adına sınırlı sayıda piyasaya sürülecek özel ekspresyonlar hazırlamak oluyor.  Lagavulin bu kutlamaya 8 yıllık özel bir şişe katılırken, Ardbeg de Perpetuum isimli özel şişeyle eşlik etmişti.

Laphroaig, aslında bu kutlamaya birkaç özel seri çıkararak yanıt verdi. Bazı ekspresyonları tekrardan piyasaya sürdü. Örnek olarak, Laphroaig 15 yıllık (Prens Charles'ın da zamanında favori Laphroaig serisi olduğunu belirtelim), özel bir Cairdeas serisi, Laphroaig 32 yıllık ve aynı bu yazıda anlatılan Laphroaig 16 gibi sadece 35cl içeren küçük bir şişede piyasaya sürdükleri 21 yıllık seri.

Laphroaig 16'ya gelirsek, net 16 yıllık, %43 alkollü bir single malt viski. Sadece 35cl'lik bu küçük canavarın satış fiyatı ise 45 Euro!Geçtiğimiz günlerde birkaç arkadaşım ile birlikte tatma şansım oldu, (Barış Kuleli, Cem Alpay, Koray Kaan Özdemir, Fatih Keleş) ve merak ettiğim bu viskiyi nihayet denemiş oldum.

Genel olarak Laphroaig çok sevdiğim bir Islay viskisi ancak her serisinde aynı tadı yakalamadığım da çok açık. Bununla beraber gerçekten çok güzel ekspresyonlarını (10, An Cuan Mor), premium ekspresyonlarını (25), NAS seriyi (QA, PX, QC) denemiştim.

Viski, limon ve vanilya gibi hafif kekremsi ama hoş bir burunla sizi karşılıyor. Klasik ilaç / hastane kokusu hiç güçlü değil. Burada reklam sloganı gibi olacak ancak "Laphroaig'den ilaç kokusunu çıkar, geri neyi kalır ki?" dersem çok ağır kaçabilir belki ancak çoğu insana göre haklı bir önermedir. Şöyle açıklayabilirim turba etkisini kokuyu çekerken değil, dışarı verirken ancak hissediyorsunuz.

Damakta elma, armut, kısaca yeşile kaçan neredeyse her meyveyi hissettiriyor. Şişesinin klasik rengi de bunu bilinçaltımızda bize sağlıyor olabilir. Taptaze, çok aşırı tatlı olmayan yeşillikleri düşünün.

Bitişte ise damağı kurutuyor (ki bu her zaman kötü bir deneyim değil), orta uzunlukta sürüyor ve yine hafif tatlı ekşi notaların ardından biraz turba etkisinin verdiği is hissediliyor.Genel olarak 200. yıl özel serisi için biraz basit kaçmış bir ekspresyon diyebilirim. Ya da şöyle diyelim, 200. yılımızı tüm dünyaya kendimizi daha fazla tanıtmak için bu fiyatın yarısına çıkarıyoruz deselerdi belki iyi olmuş hoş olmuş diyebilirdim. Tabii ki limitli bir seri, özel koleksiyon parçası olduğunu da yadsımıyorum. Ama viskiyi saklamak ve sergilemek için değil, içmek için alanlara fiyat/performans oranı çok çok düşük gelecektir. En azından bana öyle oldu. Ama eğer iki şişem olsaydı, muhakkak birini saklardım, tadına ve kokusuna ölüp bitmediğin bir "özel seriyi" saklamak daha kolayıma gelir.

Laphroaig benim için tarihine çok önem verdiğim, eğitimlerde de kullandığım ve sadece yoğun is değil, kendine münasır o hastane ilaç (medicinal) kokusu ile hafızamda yer etmiş ve klasik 10 yıllığına her zaman bayıldığım bir damıtımevi. Tarihini de karalamıştım, bu sayfadan okuyabilirsiniz.

Puanlar görecelidir, ilk fırsatta deneyip kendiniz karar vermeniz dileğiyle.

Slainte,

Ozan
2022 © ViskiGurme