Jameson Caskmates IPA Viski Tadım Notları

Jameson Caskmates IPA Viski Tadım Notları
Merhaba,

Futbola geri döndüğümüz bu günlerde güzel bir maç varsa ya İskoç ya da İrlanda harmanları her zaman tercihim.

Bu sefer biraz boilermaker usülü oldu. Zamanında mavi yaka işçiler tarafından (buharlı tren işçileri diyebiliriz sanki) yorgun bir iş gününün ardından sert bir shot viski ve yanına iyi bir ale ile rahatlamak için kullanılan bu yöntem, yani viski-bira, zaman içerisinde bir shot kadehte viskinin bira içine bırakılıp içilmesi gibi değişik yönlere de kaymış.

Hikaye uzun ve kesin çıkışı da belirsiz aslında.

Benim sevdiğim 1800'lerdeki usül, bir yudum viski, bir büyük yudum bira ve sonrası aynen süregelen bir içim.Bu hafta sonu tercihim, Jameson'un CaskMates serisinden ikinci edisyon, bu sefer stout değil, bir IPA bira fıçısında dinlendirilmiş İrlanda harmanı. Serinin ilk şişesi Fransiscan Well Brewery'nin stout birasının dinlendirildiği fıçılar ile bir kardeşlikti, bu sefer yine İrlandalı Midleton Brewery'nin IPA türü birasının dinlendirildiği eski Jameson fıçıları ile bir kardeşlik olmuş. Ben de bu viski ile Gara Guzu'nun bence en iyi biralarından 4C (4 farklı tür şerbetçiotu, Columbus, Chinhook, Centennial, Cascade ile üretilmiş bir IPA) birasının keyfine varıyorum. Viskinin bir şişesi yeter de biranın yetmiyor, o yüzden yine çok sevdiğim Gara Guzu Summer IPA ile de devam ediyorum.

Şüphesiz ki şerbetçiotunun acılığı ve hafif ekşi narenciye tatları, klasik Jameson'un kolay içimli taze meyve lezzetleri ile birleşince enfes bir deneyim ortaya çıkıyor. Bitişteki tahıl hissiyatı da çok dengeli, çok kolay bir içimin sonunda ağızda bir tokluk bırakıyor. Hem ekonomik, hem lezzetli. Önermesi en güzel viski türlerinden.Bir de sevgili eşimin Mersin'de ağaçtan topladığı acı beyaz greyfurt da yanında olunca, her şey daha güzel oluyor.

Sizlere mutlu, keyifli ve lezzetli hafta sonları.

Slainte,
2022 © ViskiGurme