Jack Daniel's Single Barrel Viski Tadım Notları

Jack Daniel's Single Barrel Viski Tadım Notları
Merhaba,

Jack Daniel's Single Barrel viski hakkında konuşmak önceden teknik kavramlara biraz detaylı bakmak gerekiyor. "Single barrel" yani "tek bir fıçı" diye çevirebileceğimiz viski türü, bir viskinin, renk ve lezzet bütünlüğü sağlamak için her batchin (o dönemin ürünü diyelim) ayrı bir yaşlandırma fıçısından geldiği özel bir viski sınıfıdır. Buna İskoçya ve İrlanda'da "single cask" olarak da rastlayabilirsiniz. 

Firmanın dediğine göre Jack Daniel's Single Barrel şişelemesi, her 100 fıçı arasından özenle seçilmiş tek bir fıçıdan dolduruluyor. Bir dnya klasiği olan şişelemeleri, meşhur Old No:7 ile karşılaştırıldığında daha tokbir viski kendi fikrime göre.

Bazı dostlarım Jack Daniel'si biraz fazla tatlı bulurlar, Single Barrel tam onlara göre diyebilirim, tatlılık az ama çok güçlü. söyleyebiliriz. Bu noktada özel bir şişe olmasının getirdiği şöyle bir durum da var, şişelerin boyun kısmında yazan Batch No.’ya dikkat edilmeli ya da hatırlanmalı diyebilirim. Farklı batchler arasında inanılmaz farklar olabiliyor. Misal bugün içtiğim ve fotoğrafta gördüğünüz şişe, 19-00693 numaralı batch, 1.31.2019 tarihinde şişeye doldurulmuş.


Her bir Jack Daniel's Single Barrel şişeniz, işte bu gördüğünüz fıçıların tek birinden dolduruluyor. Tennessee, ABD.

Bu bazen olumlu, bazen olumsuz da olabiliyor. Jack Daniel'sın çavdarı en çok hissettirdiği viskisi de diyebilirim, tabii ülkemizde satılmayan Jack Daniel's Rye şişelemesini saymazsak. olarak hissedildiği bir viski.  Yine şüphesiz tüm Jack viskilerinde olduğu gibi vanilya, mısır, akçaağaç şurubunun da hissiyatı var.

Uzun uzun, hatta keyifle içebileceğiniz tok bir puronuza çok iyi eşlik edebilecek bir viski. Duty-Free’lerde bulunan Silver Select ile benzerlik göstersede Silver Select’in %50 alkol yüzdesi var bunu belirtmek lazım. Bu ikisi ayrı şişelemeler çünkü bahsettiğimin alkol oranı %45.

Slainte,
2023 © ViskiGurme