Hot Toddy Nedir? Hikayesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hot Toddy Nedir? Hikayesi Nedir? Nasıl Yapılır?
Özellikle kışa girdiğimiz ve grip, nezle gibi hastalıkların artacağı bu dönemde, yüzlerce yıldır dünyanın birçok farklı coğrafyasında yapılan, içinde viski olan bir içecekten bahsetmek istedim sizlere bu yazıda.

Öncelikle hot toddy, bal, viski, sıcak su ve tarçın ile hazırlanan, sıcak içilen bir içecek, buna bir kokteyl de diyebiliriz tabii ki teoride. Hatta öyle demeliyiz. Her ne kadar gerek Türkçe gerek İngilizce yazılarda “şifalı içecek” olarak tanımlansa da biz sadece kokteyl veya çok hafif alkollü bir içecek diyelim. Eğer tıbbi bir şifa arıyorsak, bu site dahil sağda solda yazanlara inanmamalı, doktora gitmeliyiz.

Hot Toddy’e dönelim.Bir inanışa göre bu içeceğin tarihi, 2.yüzyılda, Hindistan’da başlıyor. Onların “tadi” (Anglo-sakson dillerinde sonradan toddy olan) dedikleri, fermante sonrası edilen palmiye şarabı veya Hindistan cevizi şarabı diyebiliriz kullanılarak yapılan ve özellikle kışın, şifa niyetine tüketilen bir içecek.

Sonrasında özellikle İrlanda başta olmak üzere Kuzey Avrupa’nın birçok soğuk ülkesinde yaygınlaşıyor ve bir gelenek haline geliyor. Şüphesiz viski geleneği nasıl yine İrlandalı ve İskoç göçmenler tarafından yeni kıta Amerika’ya göç ettiyse, hot toddy de bugün “geleneksel” Amerikan kokteyllerinden biri haline geliyor.

İrlandalılar kendi viskileri, İskoçlar kendi viskileri ve Amerikalılar da bunu kendi (ve biraz da yüksek alkol oranıyla) bourbon ve Tennessee viskileri ile hazırlayıp bir güzel içiyorlar.

Evet bu ilginç içeceğin tarifine gelelim.

Yazıda kullanmak için yaptım, yazarken de yudumluyorum, fotoğraflar beş dakika önce çekildi.

Tarifin geleneksel halini yapmadım çünkü bana biraz “haddinden fazla” geliyor orjinali. Aslında geleneklerden çok kopamayan ve klasikçi biri olsam da bu sefer ne İrlanda harmanı, ne de sert bir bourbon kullandım. Hem bal, hem viski koyacaksak, iyi bir bal likörü kullanarak daha lezzetli olabileceğini düşündüm ki oldu ve sizlere de öneririm, Jack Daniel’s Tennesse Honey kullandım.

Ülkemizde de bulunan Jack Daniel’s Tennessee Honey, daha önce sosyal medyada da birkaç defa paylaştığım üzere, “ballı Jack’ten” ziyade, Jack Daniel’s Tennessee viskisi içeren bir bal likörü. Yani aslında “Jack’li bal”. %35 alkolle şişelenen J.D. Honey, bir içki olarak tüketildiğinde, klasik bir malt veya Amerikan viskisi ile kıyaslanmamalı çünkü zaten değil, ancak güzel bir kokteyl gibi görülmeli. Ben de öyle görerek, zevkle içiyorum. Bal likörü demişken şunu da ekleyelim, balayı kelimesinin kökeni de buradan geliyor. Yaklaşık 5.yy'da, Kuzey Avrupa toplumlarında, yeni evlenen çiftler ilk ay boyunca, onlara güç ve mutluluk vermesi amacıyla bir tür "alkollü bal likörü" içerlermiş. Gelenek sona ermiş, bitmiş ama kelime benzer veya farklı anlamlarla da olsa yaşamış.

Tarifimize gelirsek, Öncelikle iyi bir içme suyunu kaynatıyoruz.Evde bira yapan dostlara da her zaman ph değeri yüksek suları tavsiye ediyorum, kaynattıktan sonra çok nefis içecekler yapılabiliyor. Stout, porter, Brown ale gibi ama konumuz bira değil. Suyu kaynattıktan sonrasında içine bir fincan içerisinde, yaklaşık 1 kaşık iyi bir bal ekliyoruz.

Orijinal tariflerde bal daha fazla ama biz zaten bal likörü kullanacağız. Foto İyice karıştırdıktan sonra ki bal eriyerek artık sıvı içerisine karışmış olmalı, yaklaşık 4-5 CL, (bir Glencairn, bir copita kadehte sunulan viskinin yaklaşık iki katı) Jack Daniel’s Honey ekliyoruz.

Kaynar suyun içine girecek %35 alkol anında çok daha düşük seviyelere gelecek.Hemen içmiyoruz, alkolün biraz havaya karışmasını, sıvının da içilebilecek bir sıcaklığa düşmesini bekliyoruz. Sonrasında içine bir çubuk (yarım çubuk) tarçın ekliyoruz. Sonrasında yine orijinal tarifte bol sulu sarı limon dilimleri olsa da ben daha ekşi tatları sevdiğim için misket limonu ekliyorum. Babamın bahçesinde yaklaşık 5 yıl boyunca tek bir meyve verme dahi vermeyen ama inat ederek büyüttüğümüz ve artık lütfederek her yaz 20-30 küçük ve lezzetli meyve veren bir ağacımız var.

Tekrar iyice karıştıyoruz ve içine 3-4 adet karanfil ekliyoruz. Herhangi bir kokteylde olduğu gibi, aylarca dolapta beklemiş karanfil, tarçın vs koymayın, her kokteylinizi taze ve kaliteli malzeme ile yapın. Hot Toddy içeceğimiz hazır.

Balın tatlığını misket limonu kırıyor, ardından gelen karanfil hafif bir acılık ve kompleks bir lezzet sunuyor.

Sıcak olması da, zaten viski içeren her içeceği yapmamız gereken gibi, yani bize yudum yudum içebilme zorunluluğunu kılıyor.
Afiyet olsun!

Ozan
2023 © ViskiGurme