Gurme Nedir?

Gurme Nedir?
Merhaba, bundan dört beş yıl önce bir şekilde, hızla gelişen ve tahmin edilemez şekilde yaygınlaşan Türk toplumunun dijital dünya keşfiyle, ekstra anlamlar yüklenen ve kifayetsizce övülen, bugünün dünyasında ise tam tersi bir noktada adeta bir alay konusu gibi konuşulan "gurme" kavramını yazmak istedim sizlere. 

Şüphesiz ki Fransızcadan dilimize gelmiş bu kelime, "bir kavramı" anlattığı için herkesin yorumları farklı olabilir, 2013 yılında ViskiGurme diye başladığım yolda bildiğim gibi anlatmak istiyorum.

Gurme, her şeyin en iyisini (veya en pahalısını veya en bulunmayanını veya en havalısını) yiyen, içen demek değildir. Yediği, içtiği şeylerin teorik ve pratik bilgisine sahip ve bu pratiği özenle seçerek kendine uygulayandır. Çalışma kısmı zor, zevk kısmı sonsuzdur. Bunu bilelim.

Yediği, içtiği herhangi bir şey hakkında yorumlarının kişileri, kitleleri, olumlu olumsuz etkilemesinin bu kavramda hiç bir önemi olmadığı gibi, tam tersi durumda, yani yediği içtiği şeyle hiç kimseyi etkilemeyenlerin de gurme olmaması gibi bir durum yoktur.

İnsanın yiyecek ve içeceklerden daha fazla keyif alması için kendi kendine çizdiği, uyguladığı bir yoldur sadece.

O yüzden herkes kendine gurme diyebilir ve evet herkes de bu pratiği uygulamak kaydıyla, kendine gurme diyorsa, şüphesiz ki o bir gurmedir. Övgü ve yergiden bağımsızdır bu "gurme" dediğimiz sıfat, aslında bir kavram.

Gelelim son noktaya, yani yadısmamamız gereken popüler kültür yansımalarına. Yediklerinizi, içtiklerinizi, bir tercih olarak, kitapta, televizyonda, sosyal medyada, ailede, arkadaş arasında paylaşırsanız ve beğenilirse, bu bir iletişim başarısıdır, bir gurmelik başarısı değildir, gurmeliğin bir başarı kıstası olamaz, kişinin kendine özel bir tercihtir.

Şimdi dersiniz ki belki, "benim bir abi var, ne yerse yesin öyle keyifle yer ki hani gurmelik", o zaman size "gurman" başka bir şeydir derim, başka bir yazının konusu olsun.

Sevgiler,

Ozan Vural 
2023 © ViskiGurme