Glencairn Kristal İle Kadehleri Ve Viski Dünyası Üzerine Özel Bir Söyleşi

Glencairn Kristal İle Kadehleri Ve Viski Dünyası Üzerine Özel Bir Söyleşi
Herkese merhaba, özellikle son yıllarda viskinin gittikçe daha büyük bir popülarite kazanması, aynı zamanda viski kültüründen daha fazla keyif alma amaçlı tasarlanmış birçok aksesuarı da beraberinde getirdi. Özellikle “resmi İskoç viski kadehi” olarak bilinen Glencairn kadehler de onlardan biri. Her ne kadar daha önce Glencairn ile ilgili kısa bir yazı yazmış olsam da aklıma takılan bazı sorular vardı. Ben de, İskoç Glencairn Kristal firmasının kendi yöneticileri ve tasarımcılarına bu soruları sormak istedim.

Resmi İskoç kadehi için sizlere resmi cevaplar bulmayı amaçladım. Güzel de oldu, Glencairn firması ile yaptığım söyleşiyi sizlere Türkçeye çevirmek dışında noktasına virgülüne dokunmadan aktarıyorum, keyifli okumalar, slainte. 
Tüm Glencairn ekibine ve May Fox Communications'tan Ruth Mulcare'e özel teşekkürlerimle. Haydi başlayalım!

Türkiye'den merhaba ile başlayalım. İlk olarak, birçok insanın merak ettiği bir soru ile başlamak istiyorum. Glencairn viski kadehi genellikle “geleneksel İskoç viski bardağı” olarak adlandırılıyor, bu doğru mu? Çünkü aslında tarihinin çok eski olmadığını biliyoruz. Peki bu tanım nereden geldi?

Merhaba!

Glencairn kadehi aslında Scotch Whisky Association (SWA) tarafından "viski için resmi kadeh" olarak onaylanmıştır.

Bu nedenle tanımı "geleneksel İskoç viski yerine" onaylandığı şekilde “viski için seçilmiş resmi kadeh"olarak ifade etmek daha doğru olacaktır. Sizlere kısa bir bilgi vermek açısından söyleyebiliriz ki, Glencairn Crystal, 1980'lerin başında İskoçya'da küçük bir aile işletmesi olarak Raymond Davidson tarafından kuruldu. Raymond viski dünyasının “kendisinin diyebileceği” tek bir kadeh, bardak yaratmak istedi.

Fonksiyonel ve sağlam olmakla birlikte kullanıcıyı viski kokusunu ve damağını takdir etmeye teşvik eden geleneksel İspanyol şeri tadım kadehine benzer şekilde viski içenlere özel bir kadeh tasarlamaya karar verdi. Prototip kadeh, oğlu Paul (şimdinin Glencairn Kristal Genel Müdürü) birçok örnekle uğraşıp, doğru kadehi yaratma amacıyla aradan 20 yıllık bir süre de geçmiş oldu.

Daha sonra kadehin tasarımı tam olarak mükemmelleştirildi ve en son olarak da üretime geçildi. 2001 yılından bu yana dünya çapında yaklaşık 25 milyon adetten fazla Glencairn viski kadehi satıldı.  


Valerie Scott, Glencairn Kristal, İskoçya


Glencairn'in viski camı tasarım aşamasında, birçok farklı ana damıtıcıya ve ana karıştırıcıya danışıldığı ve ürün geliştirme fikirlerinin çok yararlı olduğu söyleniyor. Bu doğru mu ve hangi geri bildirimler alındı?


Evet bu doğru bir hikaye. Prototip kadeh, Raymond'un oğlu Paul tarafından keşfedildiğinde, onu İskoç viski endüstrisinin önde gelen baş damıtımcı (Master Blender) ve baş damıtımcılarının (Master Distiller) dikkatine ve eleştirilerine sunmaya karar verdiler.

Onların bize sunduğu rehberlik ve uzmanlıkları neticesinde, Glencairn viski kadehi son halini almış oldu.  

Boyutu ve tasarımı, aynı zamanda viskinize su ilave edilmesine izin verirken, 35 ml'lik bir dökümü içerecek şekilde mükemmelleştirildi; amaçlanan sonuç, aromatik kokuların ortaya çıkışını sağlamak için hava ile temas halinde optimum miktarda viskiyi içeride tutmaktı.  


Sektör çalışanlarının fikirleri dışında, tasarım ekibiniz yaratıcı fikirler için nerelerden ilham alıyor?


Tasarım ekibimiz içki endüstrisindeki (özellikle damıtık içkiler) tasarım trendlerini günlük olarak gözlemlemekte ve kendilerini sürekli güncel tutuyor. Bir ekip olarak birlikte çalışırlar ve bir odanın etrafında fikir toplayabilecekleri, yaratabilecekleri açık bir plan ofise sahip olmaktan tam olarak yararlanıyorlar.

Tasarım dünyası konusunda tutkulu ve 'imkansızın' sınırlarını zorlamak istiyorlar ve bu yüzden bu fikirleri hayata geçiren yeni bir ürün geliştirme ekibimiz var.


June, Glencairn Crystal Üretim Hattı, İskoçya

Not: Glencairn kadehlerini orjinal web sitelerinden de sipariş edebileceğiniz gibi Türkiye'de Amazon gibi bazı online kanallardan da alabilirsiniz. 


Şunu özellikle sormak istiyorum. Glencairn kadehi, tam olarak pazardaki diğer viski tadım kadehlerinden farklı olarak ne sunuyor? Glencairn kadehin benzersiz ve şık tasarımı, hem single malt viskilerin hem de yaşlı harman viskilerin keyfini artırmak için özel olarak hazırlandı.

Kadehin konik ağzı, tüm sıradışı aromaları yakalıyor ve geleneksel viski kadehlerinde bulamayacağınız bir içim kolaylığına, keyfine izin verir.

Kadehin alt kısmı, viski renginin en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlıyor ve devedikenine benzer tarzda bir taban, elinizde en rahat tutuşu sunabilecek şekilde tasarlandı.


Bizler genel olarak Glencairn dediğimizde o meşhur kadehin üreticisi olarak biliyoruz. Bununla beraber Glencairn aslında ondan çok daha fazlası değil mi?


Glencairn viski kadehinin yanı sıra Glencairn Crystal, son 20 yılda yüzlerce şirket için benzersiz cam ürünler tasarlayıp yarattı.

Sadece geçen yıl Glencairn Crystal, şimdiye kadar piyasaya sürülen en eski, prestijli ve en lüks damıtık içkilerin bazıları için el yapımı ısmarlama dekanter (özel sürahiler) oluşturmak için 30'dan fazla farklı dünyaca ünlü marka ile çalıştı. Bizim müşterilerimiz arasında, önde gelen içecek şirketleri, markalar ve uluslararası viski ve diğer damıtık içki üreticilerinin yanı sıra Diageo, Birleşik Krallık Parlamentosu, Muller, Google, İskoç Parlamentosu, Liverpool futbol klubü bulunuyor.


Glencairn el yapımı kristal viski kadehi


Tabii ki İskoç Viski üreticilerinin çoğunluğu da dahil olmak üzere çok fazla sayıda satış noktalarımız da mevcut. Kendiniz için veya arkadaşlarınız, aileniz için bir hediye olarak Glencairn Kristal satın almak istiyorsanız, seçim yapabileceğiniz çok çeşitli güzel ürünler bulabileceğiniz Glencairn online mağazasını www.glencairn.co.uk adresinden ziyaret edin.

Çoğu ürün, gerçekten eşsiz bir hediye oluşturmak için uzmanlarımızca size özel olarak kişiselleştirilebilir.


Viskinin dünyada gittikçe artan popülaritesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Belki de sadece on yıl öncesinde dahi viskiye olan talebin bu artacağı öngörülmüyordu. Viskinin her geçen yıl daha popüler hale gelmesinden ve yaptığımız işin de bunun neticesinde büyüyerek gelişmesinden tabii ki büyük mutluluk ve keyif duyuyoruz. Örnek olarak Çin, geçtiğimiz 12 aydır gelişim gösterdiğimiz en büyük pazar oldu.

ABD için de aynısını söyleyebiliriz. Özellikle ABD'deki online satışlar yoluyla büyük büyüme sağlamaya devam ediyoruz.

Şu an itibariyle dünya çapında 95 ülkeye ürünlerimizi gönderiyoruz ve doğrudan 600'den fazla çeşitli türlerde içki üreticileri ile çalışıyoruz. Glencairn viski kadehi bugün Antartika dahil olmak üzere 7 kıtada 80'den fazla ülkede mevcut!  


Her ne kadar Türkiye’de resmi olarak satışa çıkmamış olsa da, gördüğüm kadarıyla geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen “kör tadım kadehi” dünya çapında epey beğenildi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Biz aslında Kasım 2019'un sonundaki Kara Cuma'yı kutlamak için bin sınırlı sayıda siyah Glencairn kadehi piyasaya sürdük.

Bu eşsiz kadehler resmi olarak direkt halka satıldı ve viski rengi gizlendiğinden kör tadım yapmak için özel olarak yaratıldı. Bu sınırlı sayıda üretilen kadehin çok büyük bir başarı olduğunu ve çok popüler olabileceğini kanıtladık.

Ne kadar hızlı bir şekilde tükendiğine inanamazsınız!


Glencairn Siyah Kör Tadım Kadehi


Viski özelinde konuşursak, Glencairn Kristal olarak yakın gelecekte yeni ve inovatif sürprizlerin biz viski dünyasındaki heyecanlı insanları beklediğini söyleyebilir miyiz?


Evet, Glencairn'de her zaman yeni ve yenilikçi cam ev ürünleri projeleri üzerinde çalışıyoruz ve iş prestijli viski müşterileri için dekanterlere gelince yaratıcılık ve özgünlüğün sınırlarını zorluyoruz. Üretim hattımızda, bu yıl için için çok özel viskiler içerecek bazı çarpıcı dekanterlerin beklediğini haberini şimdiden verebiliriz.  

Bununla beraber, Glencairn viski kadehi 2020 yılında özel bir yıldönümünü kutlayacak ve bu yılın ilerleyen aylarında bizi takip etmek için bu güzel habere odaklanın deriz!

Teşekkürler!

Not: Glencairn kadehlerini orjinal web sitelerinden de sipariş edebileceğiniz gibi Türkiye'de Amazon gibi bazı online kanallardan da alabilirsiniz. 
2023 © ViskiGurme