Extra Gastronomy Geceleri İle Enfes Viski Yemek Uyumu

Extra Gastronomy Geceleri İle Enfes Viski Yemek Uyumu
Viski yemek eşleşmesi gerçekten yazıldığı kadar kolay değil. Eşlikçi olarak her ne kadar çok fazla damak tadı için çok fazla alternatif seçenek bulmak kısmen kolay olsa da konu viski içerken yemek yemeye geldiği zaman, bu eşleşmeyi çok usta zihinlere bırakmak gerekiyor. Tam da böyle bir etkinliğe geçtiğimiz haftalarda House Of Brother's da katıldım.

Extra Gastronomoy ismi verilen bu özel gecede yemekler de çok özeldi.Şer Jordi Artal, Katalan mutfağının en başarılı şeflerinden biri. 2004 yılında kurduğu restoranı Cinc Sentits’e hızla Michelin yıldızını kazandıran başarılı şef, açıldıktan kısa bir süre sonra İspanya’nın en iyi yeni altı restoranından biri seçildi. Michelin yıldızlı Jordi Artal’ın Cinc Sentits’inde; geleneksel Katalan mutfağının motiflerini, lokal tarım anlayışını ve çağdaş mutfak tekniklerini aynı tabakta görebilmemiz mümkün.Extra Gastronomy’nin ilk yemeği 19 Mart’ta House of Brothers’da gerçekleşti. Geleneksel ve dijital medya için MSA öncesi yapılan tanıtım gecesinde yer almaktan büyük keyif duydum. Gecede, şefin Extra Gastronomy için hazırladığı 8 farklı yemekten oluşan özel tadım menüsünde, çağdaş Katalan lezzetleri viskinin tat notaları ile buluştu.  İlki House of Brothers’da gerçekleşen Extra Gastronomy yemeğinde, reçeteler yerel malzemelerle hazırlanarak özel bir gösterime sahip LED masa üstünde eşi benzeri bulunmayan bir sunumla servis edildi. Chivas Regal'in şeri fıçılarında yıllanan maltların içinde yoğun bulunduğu Extra ekpresyonu ise yemeklerle müthiş bir uyum sağladı.

3 ay boyunca dünyaca meşhur 3 farklı şefi konuk edecek yemek serisi Extra Gastronomy, ilk ayağında Jordi Artal vardı ancak gelecek iki etkinlikte de çok özel isimlerin olacağı şimdiden kulağımıza geliyor.


Jordi Artal, Ozan Vural

Projede MSA’nın Restoranı ve WWF Türkiye ile de işbirliği yapılmakta.

Proje kapsamındaki yemekler gıda kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı, atık yönetimi ve doğaya uyum prensipleri gözetilerek hazırlanıyor. Etkinliğin ekolojik sürdürülebilirliği konusunda WWF-Türkiye ile çalışılıyor.

Gecede tanıdık simalarla ise ise gerek viski gerek gastronomi sohbeti ise ayrıca keyifliydi.Bu özel eşleşme gecelerinden nasıl haberim olabilir derseniz, Biletix'te biletleri satılacak ama takvimlerinizi uydurmak için Brothers1801 Instagram hesabını mutlaka takipte kalın derim.

Slainte!

Ozan Vural
 
2022 © ViskiGurme