Eskicileri Es Geçmeyin: The Glenfiddich Clans Of The Highlands Clan Sinclair

Eskicileri Es Geçmeyin: The Glenfiddich Clans Of The Highlands Clan Sinclair

Geçtiğimiz hafta, Galatasaray’dan aşağıya, hem de acelem varken yürürken, el arabası ile bir eskici geçti yanımdan. Birkaç saniyede parıldayan bir metal parçası gözüme çarptığı için hemen döndüm ve satıcıyı durdurdum. Metal parçası, ilgimi çektiği için beni yanıltmamış oldu, her tarafı çiziklerle dolu, eskimiş metal bir Glenfiddich kutusu.
 

Zamanında İskoçya’nın klanlarına ithaf ederek piyasaya sürdükleri Clans Of The Highlands serisinden bir şişenin kutusu. Clan Sutherland. Araştırdım, 1333'te kurulup, 16yy sonlarına kadar hayatta kalmayı başarmış bir Highland klanı.
 

Viski ise 1980'lerin başında piyasaya sürülmüş. Pure malt ibaresi dikkat çekiyor.
 

İçindeki süpriz ise daha güzeldi, zamanının İskoçya’sındaki tüm belli başlı klanların bölgesel pozisyonlarını gösteren eskimiş bir harita.
 

10 TL’ye satın aldım. Pazarlık da etmedim.

Şimdi viskilerimin arasında güzel ve bilinmeyen yaşanmışlıklarla dolu bir halde duruyor.

Bu viskiden içmedim, hatta dolu bir şişesini hiçbir yerde görmedim o yüzden değil tadım notu yazmak, rengini bile söyleyeyem.
 

Ama insan viski tutkunu olunca, geçmişin parçalarını bir çocuk misali toplamaktan asla vazgeçemiyor ve bazen minik Fırat gibi hissediyor.

“Bir şey yaparim ki ben bununla”

Evet hakikatten de bir şey yaparım ben bununla.
 

Eskicileri es geçmeyin sevgili viski dostları. Barınız veya evinizin başka köşeleri için müthiş aksesuarlar çıkabiliyor.


Daha önce de Bomonti Antika Pazarı'ndan, Amerika için üretilmiş seramik şişe bir Glenfiddich almıştım, o da hala şık bir şekilde barımda durur.
 

 

Like father like son.

Ozan Vural (@viskigurme) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Kimbilir ne hazineler enfiye kutusu, kapı tutacağı olarak gidiyor birilerine!


Slainte,

Ozan Vural

2022 © ViskiGurme