Dünyanın En İyi Viskisi

Dünyanın En İyi Viskisi


Admitad 06.05.2021

Merhaba,

Sadece biz değil aslında genel olarak bütün toplumlarda var bu durum. Dünyanın en iyisi, dünyanın en pahalısı, en büyüğü, en havalısı, en ödüllüsü gibi kavramlara bayılıyoruz.

Yüzbinlerce web sitesinin yılda bu başlıkları içeren milyonlarca içerik üretmesi de boşa değil. Bu web sitesinde üzerine emek, vakit, para harcadığım birçok yazı bulunuyor. Tümü de sadece şişenin tadı değil, arkasındaki hikayesi, kültürüne dayalı. Neyden keyif alıyorsam onu aktarmaya çalışıyorum.

Bununla beraber Google’dan en çok trafik aldığım içerik, vakti zamanında bir açık artırmada satılan bir viskiyi “dünyanın en pahalısı viskisi artık şudur budur” gibi bir başlıkla yazdığım beş on cümlelik bir yazı alıyor.

Hal böyle olunca, gerek atölyelerimde tanıştığım dostlarım, gerek sosyal medya ve sosyal yaşantımda tanıştığım dostlarımın soruları sonrasında bu içeriğin başlığında yer alan sıfatı yakıştırdığım cevabı buraya da yazmak istedim. En azından bu soruyla bir arama yapan, henüz tanışma ve karşılıklı birer viski tokuşturma şansına sahip olmadığım gelecekteki dostlar için bu cevap burada dursun.

İspanya’nın güneyindeki muazzam topraklarda üretilen şerilerin dinlendirildiği fıçılara giren İskoç viskilerinden tutun da, sırf yasaları delebilmek amacıyla vakti zamanında zorunluluktan ürettikleri pot-still metodu İrlanda viskilerinden tutun da, eşsiz su kaynakları ve onlara özel iyi tahıllarını kullanarak, üzerine bir de kömür filtrasyonu yapan bourbonlar ve Tennessee viskilerinden tutun da, muazzam coğrafyalarının nimetlerini müthiş bir mühendislikle birleştirerek ortaya çıkardıkları Japon viskilerine kadar, viski dünyasının kısmen yeni ancak pratikte hiç de öyle ürünler çıkarmayıp bazı şişelerde insanı mest eden Tayvan, Hindistan, Tanzanya viskilerine kadar, şarap dünyaları İtalya ve Fransa'nın ürettiği malt viskilere kadar aklınıza gelebilecek tümünü, hepsini bu yarışmaya dahil edelim.

Tattığım binlerce viski arasından çıkarımım şudur.

Dünyanın en iyi viskisi, “sizin” en sevdiğiniz viskidir.

Lamı cimi ötesi arkası yok. Şimdi rica edeyim, sitede, içtiğiniz viskiden aldığınız keyfe biraz daha değer katacak birçok farklı kültür içeriği mevcut, vaktimizi onlara ayıralım.

Sevgiler,

Ozan
2023 © ViskiGurme