Efes Glutensiz Bira

Efes Glutensiz Bira

Merhaba,

ABD'de kurulmuş, daha sonra Güney Kore'li Hyundai grubuna satılmış Boston Dynamics firmasını duymuşsunuzdur. Yaklaşık 7-8 yıldır, gerek haberlerde gerek sosyal medyada, ürettikleri robotların videoları yayınlanır. Önce yürüyebiliyordu, sonra koşmaya ve en nihayet zıplayıp ters taklalar falan atmaya yetecek kadar ergonomik bir gelişim yaşadılar. Ben ne yalan söyleyeyim ilk izlediğim günlerden beri, belki de çocukluğumuzun o terminatör filmlerinin de etkisiyle, "bunlar başımıza bela olacak" "yahu bu kadar tehlikeli şeyler üretmeyin" falan derdim içimden.

Neyse geçtiğimiz günlerde yeni bir video yayınlamışlar, içimden yine aynı şeyleri geçirirken, Twitter'da, zaten ekranlardan keyifle takip ettiğim Caner Eler'in bir yorumuna denk geldim. Şöyle diyordu, "bu alandaki ilerlemenin insanların kullandığı protezlere de yansıması söz konusu, o açıdan çok kıymetli."

Yorumu okuyunca, çoğu zaman üstesinden gelemediğim "konulara tek yönlü bakma" huyumu düşündüm. Vazgeçmem gerektiğini de.

Bunun bu birayla ilgisi benim için şudur ki, Efes'in yeni birası Glutensiz +1'i bugün ilk defa içtim. Bu bir karabuğday lager birası.

Açık söyleyeyim, benim Efes grubu biralarının dolu olduğu bir dolapta elimin son gideceği biralardan biri oldu damak tadım için. Fazla asidik, notalar çok geri planda, ben biraz daha tok içimli biraları seviyorum. Hatta karabuğdaydan da bira yapmayıverin canım falan diye düşünebilirdim.

Özneldir bu yorum elbette.

Bununla beraber, karabuğdaydan üretilmesi sayesinde, bu türdeki tahılın doğal yapısı gereği içinde glutenin yok denecek kadar az olması, gerek mide hassasiyeyi, gerek çölyak hastaları ve glutensiz beslenmeyi tercih edenler için ne kadar önemli olduğunu düşündüm.

Belki Efes'in en sevilen biralarından biri olmayacak ama sadece damak tadı açısından yorumlarsak sığ, ülkemizdeki yüzbinlerce insan için ise derin anlamlar ifade ettiğini anlayabiliriz. Yanlış hatırlamıyorsam ülkede sadece İspanyolların glutensiz Daura Damm'i satılıyordu, her yerde bulmak mümkün değil, bu bağlamda dağıtım ağı gücünü de düşününce, Efes'i gerçekten tebrik ederim bu inovatif bakış açıları için.

Umarım mekanlar da bu hassasiyetle hakkıyla davranır ve sürekli bulundururlar. Bu arada standart biralardan daha düşük alkol oranına sahip olduğunu da eklemeliyim, oran %4. 

Şerefe.

Edit: Bu yazıyı, yazın yazmıştım, gittiğim gördüğüm ve duyduğum kadarıyla en azından İstanbul'da mekanların çoğu bulunduruyormuş, hepsine ayrı tebrikler.

Ozan
2023 © ViskiGurme