Dünyanın En Kuzeyde Üretilen Viskisi Bivrost Niflheim

Dünyanın En Kuzeyde Üretilen Viskisi Bivrost Niflheim
Geçtiğimiz ay itibariyle, dünyanın en kuzey noktasında üretilen viski Norveçli Aurora Spirits Distillery tarafından üretilen Bivrost Niflheim oldu. Yerel Norveç arpasından üretilen viskinin türü single malt. Lyngen köyündeki dağdan akan buzul suyu kullanan damıtımevi, şeri fıçısı, ilk dolum meşe fıçısı ve bourbon fıçılarında dinlendirildi.

Viskinin dinlendirildiği yer de çok ilginç, şöyle ki, daha önce Soğuk Savaş döneminin NATO üssünde bir tünel ağının parçası olan yeraltı depolama kasalarında üç yıllık bir olgunlaştırmadan bahsediyoruz.

Soğuk ve karanlık kış aylarında gökyüzünde Kuzey Işıkları köprüsünün görülebildiği bir damıtımevi Bivrost. Bu köprüye Nordik ataları tarafından Bivrost adı verilmiş. Bunu, insanların evinden rüya dünyasına, tanrıların alemlerine Åsgård'a kadar sihirli bir yol olarak görmüşler. Kuzey Işıkları'nın alevlerinin dünyadaki yaşamdan Tanrıların evi olan çekici Åsgård'a giden bir yol olduğuna inanılıyordu. Ölümden sonra, savaşta kaderleriyle tanışan ve onurla ölen cesur savaşçıların, erkekler için öbür dünyanın tadını çıkarabileceği yer olarak görmüşler zamanındaİyice mitolojiye girmiş oluyorum ama merakım da var biraz. Norveç mitolojisinde, Bivrost'un üzerinden geçmek ve alemlerindeki tanrılar arasında sonsuz yaşam almak savaşçılar için nihai rüyaymoış. Savaş sırasında ölenlerin Kuzey Işıkları köprüsünü geçmelerine izin verilir ve Åsgård'a girer ve burada Yggdrasil ağacından elma koruyucusu ve ebedi gençliğin bağışçısı Idunn ile tanışırlarmış.

Åsgård, her şeye kadir tanrı Odin tarafından yönetilirken,. her gün zorlu savaşçılar Odins salonu Valhall'da büyük savaşlarla savaşırmış. Her günün sonunda, kadın valkyries tarafından sunulan en iyi yiyecek ve ale ve alkollü içkiler servis edilirmiş, aynı topraklarda bugün artık viski de ikram edilebilecek diyebiliriz.

Viskiye dönersek, ilk 20 şişe bir anı objesi olarak değerlendirildi ve geçen ay açık artırma ile satıldı. Sonra genel bir online satışa geçtiler ama şu anda damıtımevinin kendi sitesinde dahi stokların tükendiği görülüyor. Şüphesiz Avrupa'daki kaliteli likör dükkanları veya viski mağazalarında denk gelmek olası. Resmi sitesinden almak isterseniz ise, bu yazının yazıldığı tarihten tam 94 gün sonra yine online olarak satışa açacaklar. Bu kadar soğuk bir ortamda, hem de üç yıl gibi kısa bir dinlendirme süresinden nasıl bir viski çıktığını inanın çok merak ediyorum, lakin pandemi dolayısıyla şu an için elde etmem çok zor, umarım çok yakında bu yazıyı kişisel tadım notlarımla güncelleyebilirim. Genç viskiler, genel olarak çok kolay içime sahip, hafif ve narin viskiler olmuyorlar ancak bazen de viskiyi sert bir yumruk gibi sevdiğimi de söyleyebilirim.

Slainte

Ozan Vural

 
2022 © ViskiGurme