Dünyanın En Değerli İçki Markası Jack Daniels Oldu

Dünyanın En Değerli İçki Markası Jack Daniels Oldu
Ülkemizde de yıllardır en sevilen ve en çok satılan viskiler arasında yer alan Jack Daniel's uluslarası kuruluş Interbrand'in 22. yıllık raporunda En İyi Küresel İçki Markası olarak belirlendi. Bunun yanında dünyanın en önde gelen 100 küresel marka arasında da 81. sırada yer aldı.

Rapor, diğer faktörlerin yanı sıra bir markanın "finansal performansı, satın alma kararlarındaki rolü ve rekabet gücü"ne göre sıralamayı belirledi. Ayrıca, önde gelen markaların "hızla değişen iş ortamında" nasıl hareket ettiğini analiz etti.

Jack Daniel's markalarının genel müdür yardımcısı ve kıdemli başkan yardımcısı Sophia Angelis raporla ilgili: "Jack Daniel's 1800'lerin sonlarında mütevazi başlangıcından bu yana, ustalık, kalite, özgünlük ve tavizsiz bir özgür ruh mantosunu kararlı bir şekilde korudu. 150 yılı aşkın bir süre sonra, bağlılığımız değişmedi ve Bay Jack'in yol gösterici sözleriyle ilerlerken, her günü değerlendirmeye devam edeceğiz, her gün, elimizden gelenin en iyisini yapacağız'. diye konuştu.Jack Daniel's şu anda 6.537 milyar ABD Doları değerinde ve sadece 2020'den bu yana yıllık %4 değer kazanmış durumda. Sahibi Brown-Forman, geçen ay açıklandığı üzere 2022 mali yılının ilk çeyreğinde net satışlarını ise %20 artırdı.

Interbrand'ın raporunda teknoloji şirketleri Apple ve Microsoft sırasıyla birinci ve üçüncü sırada yer alırken, e-ticaret şirketi Amazon bu yıl ikinci sırada yer aldı. Jack Daniel's ayrıca geçen yılki raporda ilk 100'de yer alarak 82. sırayı aldı.

Bununla beraber, dünyanın en büyük brendi markası Hennessy, ilk 100 listesinde 95. sırada yer aldı. Şu anda değeri 5.299 milyar ABD Doları olan LVMH'ye ait marka, 2020'den itibaren listede dört sıra geriledi.

Son zamanlarda, LVMH şarap ve alkollü içki satışlarının 2021'in ilk dokuz ayında, turizmdeki Covid sonrası "kademeli toparlanmanın" yardımıyla %30 arttığını belirtildi.

Ülkemizde birçok çeşidi bulunan Jack Daniel's, Ekim ayında ilk defa Tennessee Fire ismini verdiği, %35 alkol oranı ile şişelenen tarçın likörü ekspresyonu da Türkiye'de satışa sunmuştu. Bu seride daha önce içinde Jack Daniel's viski bulunan bal likorü Tennessee Honey ve elma likörü Tennessee Apple da yine ülkemizde satışa sunulmuştu ve bu piyasada yer almaya devam ediyor.

Jack Daniel'sın sıradışı tarihini ve bazı ekspresyonlarının tadım notlarını bu uzun yazıda sizlerle paylaşmıştım, ilgisi çeken okuyuculara, bu linkten devam etmeleri yönünde tavsiye verebilirim. 

 
2023 © ViskiGurme