DE Olarak Da Bilinen Distiller’s Edition Viskiler Ne Anlama Geliyor?

DE Olarak Da Bilinen Distiller’s Edition Viskiler Ne Anlama Geliyor?
Uçaktan indiniz, valizinizi beklerken şöyle bir duty free'ye göz atayım diyorsunuz.

Yeni viskiler, indirimler, kampanyalar, klasik viskiler, bildiğiniz lezzetler raflara sıralanmış.

Zaten sevdiğiniz bir Lagavulin 16'nın yanında, etiketinde daha fazla yazı olan bir Lagavulin daha var, üzerinde 16 yazmıyor. Hemen yanında bir Talisker 10 var ve onun yanında da daha bol yazılı etiket yapıştırılmış bir başka Talisker. İkisinin ortak noktası, üzerinde yazan "The Distiller's Edition" ibaresi. Fiyatları da farklı, hatta birkaç Euro daha fazla.

Peki nedir bu?

Özellikle son yıllarda, İstanbul’daki havaalanlarının duty free reyonlarında sıkça görmeye başladığımız ve alışık olduğumuz bazı viskilerin Distiller’s Edition ibaresiyle etikenlemiş olan ekspresyonları ne demektir? Ne anlama gelmektedir? Bu kısa yazıda sizlere bu konudan bahsedeceğim. 

Öncelikle Distiller’s Edition (Damıtımcının Seçkisi, Edisyonu) diye Türkçeleştirebileceğimiz bu viskilerin, bir firma tarafından üretildiğini, çok küçük istisnalar dışında viski dünyasının genelleşmiş bir terimi olmadığını söylemem lazım.  Bünyesinde Johnnie Walker, Talisker, Lagavulin, Oban, Smirnoff, Guinness, Bailey’s, Tanqueray, Captain Morgan ve hatta şaşırmayın Yeni Rakı’yı da bulunduran İngiliz devi Diageo, bugün 200’den fazla markayla ve 180 ülkede satış yapma kapasitesiyle dünyanın en büyük içki firmalarından biri. 

Tarih vermek gerekirse, 1990’ların ortalarında, Diageo firması, kendi klasik viskilerinin bir seçkisi olan “The Classic Malts Of Scotland” (bu grup 1988 yılında yaratıldı) grubunun üyesi viskilere küçük bir ekstra dokunuş yapmak istedi. Bu grubun içerisindeki viskiler olan Lagavulin, Talisker, Dalwhinnie, Cragganmore, Glenkinchie ve Oban- klasik ekspresyonlara ekstra bir fıçı dinlendirmesi ile bu süreç başlamış oldu. 

Bu küçük dokunuş, viskileri, kendi standart fıçı yıllanmaları sonrasında ekstradan “bazı tür şarap fıçılarında” kısa bir süre (1 yıl gibi) dinlendirtikten sonra şişelemesi anlamına geliyor.  Zaman içerisinde, bu ekspresyonların satış başarısından da kaynaklı olarak, yine kendi bünyesinde olan ancak “The Classic Single Malts Of Scotland” grubu dışındaki viskilerinin bazılarına da bu işlem yapılmaya başlandı.


Görsel: Diageo (malts.com)

Bunların arasında, Caol Ila (2006 yılında başlandı), Clynelish, Royal Lochnagar (2008-2012) da girdi, bazıları çıktı, bazıları hala devam ediyor. Burada damıtma yılı ile şişelenme yılı karıştırılmamalı. Yani 1990’larda başlayan bu seri içerisinde, 1979 yılında damıtılmış ve 1995 yılında şişelenmiş viskilere de rastlamak mümkün, (örneğin artık müzayede ürünü haline gelmiş olan Lagavulin DE 79-95).  

Ekstra şarap fıçılarından bahsettiğimiz ise, aynı yerden alınan ve tek bir tür şarap fıçısı değil elbette.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ozan Vural (@viskigurme)'in paylaştığı bir gönderi ()


Örnek olarak Clynelish ve Dalwhinnie Distiller’s Edition ekspresyonları için, ikinci dinlendirilme fıçısı olarak İspanyol Olorosso şeri fıçıları tercih edilirken, Caol Ila Distiller’s Edition için içinde misket üzümünden yapılmış şarapların dinlendirildiği fıçılar tercih ediliyor.

Yine Talisker DE için İspanyol Amoroso şeri fıçıları tercih edilirken, Lagavulin DE için İspanyol Pedro Ximenez şeri fıçıları tercih ediliyor. 

Oban De için ise, İspanyol Montilla-Fino şeri fıçıları tercih edilirken, Glenkinchie için İspanyol Amontillado şeri fıçıları kullanılıyor.

Cragganmore Distiller’s Edition ise, Portekiz’in meşhur Port şarabı fıçılarında ekstra yıllandırılıyor.  
 

Aslında bu süreç, zaten aşina olabileceğiniz, örnek olarak Aberlour 12 Double Cask, Balvenie 12 Double Wood ve sayısız çift fıçı dinlendirilmesi uygulanan viskiler ile kabaca aynı süreç anlamına geliyor.

Tabii ki teknik detaylar ve fıçı tercihleri farklı.

Bir tüketici farkı ise şu, sadece tek fıçıda dinlendirilmiş Balvenie 12 veya Aberlour 12’yi bulamazken, yazıda sözü geçen viskilerde bunu bulma deneyimleme oluyor. 

Misal bir Clynelish 14 klasik ile bir Clynelish Distiller's Edition karşılaştırma şansınız var, yani ekstra şarap fıçısı dinlendirmenin, o viskiye katacağı/götüreceği nuansları deneyebilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ozan Vural (@viskigurme)'in paylaştığı bir gönderi ()


Distiller’s Edition serilerinin “neredeyse tamamının” şişelenme yılı resmi olarak etikette yer aldığı için, viski kültüründe gelişmiş damak veya koleksiyon tutkusu olanlar için bu sefer farklı bir kıyaslama başlıyor. Bu da, tamamen örnek olması açısından yazıyorum, misal 2015 yılında çıkmış bir Caol Ila Distiller’s Edition şişesinin, 2013 yılında çıkmış serisinden çok daha güçlü/zayıf olması gibi.
 

Bugün bazı Lagavulin DE ekspresyonları, sadece eski olmasından değil, diğerlerinden çok daha farklı karaktere ve lezzete sahip olması açısından, daha eski veya daha yeni Lagavulin DE ekspresyonlarından çok daha zor bulunur ve pahalı olması da bu tezin somut örneklerinden biri.  

Şahsi olarak yazıyorum, Diageo Distiller’s Edition serileri benim için biraz şans, biraz risk oluyor, kimi zaman alması keyifli bir risk tabii. Bazı DE’leri çok dengesiz bulurken, bazı DE’leri hala unutamıyorum (bir örnek Talisker Distiller’s Edition 2004-2014, Oban Distiller’s Edition 2001-2016). Bu o damıtımevinin amiral gemisi diyebileceğim ekspresyonlarını beğenip beğenmemek ile alakalı da değil.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ozan Vural (@viskigurme)'in paylaştığı bir gönderi ()


Bir viskiyi pek sevmezken DE’sini çok beğenibiliyorum veya tam tersi de olabiliyor.  Siz de tattığınız Distiller’s Edition serilerinin yılını ve en azından size hissettirdiklerini küçük bir not defterinde saklarsanız, sonrasında yenileri/eskileri denediğinizde, kendinize özel bir karşılaştırma yapabilirsiniz. 

Son olarak dikkatli okuyucular, "peki İrlandalı Connemara'nın da Distiller's Edition şişesini gördüm ama onlar Diageo'nun değil" diyebilir. Doğru, Beam Suntory iştiraki Cooley Damıtımevi'nde damıtılan Connemara'nın da aynı isimde bir serisi var. Açıklaması da çok basit, onlar da isim olarak "Distiller's Edition" demişler, işte o kadar :)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ozan Vural (@viskigurme)'in paylaştığı bir gönderi ()


Slainte 

Ozan Vural

 
2022 © ViskiGurme