Dalkey Arşivi Kitap İncelemesi

Dalkey Arşivi Kitap İncelemesi
Merhaba,

İçinde viski geçen kitaplar, viski kitaplarında çok daha eğlenceli geliyor bana çoğu zaman. Bu yazı da, 1964 yılında yazılan Dalkey Arşivi isimli, pek sevdiğim ve komik kitap hakkında olacak.

İrlanda’dan çıkan dünyaca ünlü James Joyce ve Samuel Beckett’in biraz gölgesinde kalmış Flann O Brian, esasında hakkı yeterince verilemiş büyük bir yazar.

Dalkey Arşivi de, İrlanda'da geçen bir hikaye konulu. Viskiyle başlıyor ve içinde bol bol viski ve hem İngiliz hem İrlandalılara özgü ale türü birayı içeriyor. Şüphesiz çok ciddi sohbetleri komik bir şekilde aktaran yazarın muhteşem yeteneği ile birleşince ortaya -eğer Hristiyanlık hakkındaki biraz uzun pasajları saymazsam- çok eğlenceli bir kitap ortaya çıkıyor.

Zaman konusunda uzmanlaştığını söyleyen, zaman denilen şey bir olay, bir hazne, bir süreklilik hali, evrenin bir bileşeni olarak adlandırıldığını ve.  "zamanı durdurabilir, gidişatı tersine çevirebilirim" diyebilen De Selby'nin hikayesini eminim çok seveceksiniz.

Elbette bu yeteneklerini bir haftada, çok uzun yıllar meşe fıçısı içinde kalmış bir viskinin aynısını ürettiğini de iddia edince daha da eğlenceli hale geliyor.


Yazar: Flann O'Brien
Çevirmen: Gülden Hatipoğlu
Yayınevi : Everest Yayınları
2023 © ViskiGurme