Chimay Peres Trappistes Bira (Mavi Kapak)

Chimay Peres Trappistes Bira (Mavi Kapak)
Nasıl ki geleneksel bir İskoç viskisine her zaman güvenilirse, bir Belçikalı biraya, hele ki bir trappist yani manastır birası ise her zaman güvenilinebilir.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz İskoç Viskileri Atölyesi'nde konuklarımızla beraber de yudumladığımız Chimay'in mavi kapaklı ekspresyonunu farklılaştıran bir özelliği de, şişelenirken içine konan şeker sayesinde mayaların kimyasal reaksiyonuyla ikinci fermentasyona girmesi. Yani doğru anladınız, "yıllandırılabilir" bir bira olması.

Her ne kadar 5 yıl süre söylense de maksimum, söylenenlerden daha kısa veya uzun dinlendirilmiş içkileri denedim, sonuç genelinde çok başarılı oldu.

Soğuk ve yağmurlu havalarda bu kopkoyu renkli Chimay'i yudumlarken, bir adet de dolabınızda sonraki özel günler için yıllandırmanızı tavsiye ederim.

Burunda tatlı-acı notalarla, çikolata ve pekmez, damakta epey yoğun, kıvamlı. Bitişi de gayet tatminkar. Kırmızı, beyaz etlerle gayet iyi uyum sağlar. Bence lıkır lıkır değil, yudum yudum içilirse keyfine varılır.

Nasıl saklarsanız, o kadar size özel bir şişe olacaktır. Bu şişe 2018, yılın bitmesine az var, bu demek ki bir daha 2018 bulamayacağız 😉🍻🥃

Prost!
2022 © ViskiGurme