Caperdonich 18 Single Malt İskoç Viskisi

Caperdonich 18 Single Malt İskoç Viskisi
Merhaba, bugün konumuz ilginç.

Peki size bir viski kategorisi. “Evinize gelen ve viski içmeyi seven, kültürüne sahip bir arkadaşınıza ikram etmek isteyeceğiniz ancak bilinen çok iyi viskiler dahi olsa hepsinden evinde olabileceğini ya da daha önce içmiş olabileceğinizi düşündüğünüz, onu hem damıtımevi özelliği hem de lezzeti ile şaşırtmak, biraz da etkilemek isteyebileceğiniz viskiler.”

Uzun olduğunun farkındayım ancak inanın böyle bir kategori var ama sadece dillendirilmiyor. Ben bir zamanlar bu kategorimi Yoichi 10 ile değerlendiriyordum. Hem o lezzetliydi hem de en azından o zamanlar Japon viskisi hakkında en ufak bilgisi olanların çoğu dahi sadece Yamazaki’yi biliyordu.

Sonrasında değil üretiminin bitmesi, açık artırmalarda fahiş fiyatlara satılmaya başladı ve ben de bu maddi ve manevi uğraşa değdirmedim. Fakat o kategorinin viskileri hiç bitmedi.

Ülkemize geçtiğimiz aylarda gelen Caperdonich 18 Peated Single Malt da benim için onlardan biri. 2011’de üretimi tamamen sonlanan bu İskoç damıtımevinin kendisinin bile ortada kalmadığını söyleyeyim, Secret Speyside serilemesi olarak birkaç viskiyle birlikte şişeleniyor.


Pernod Ricard'ın Secret Speyside Serisi. Ülkemize gelenler Longmorn 18, Caperdonich 18, 21 ve 25.

Günümüzün klasik bir Speyside’ı değil keza turbalı maltın yoğun kullanıldığı bir viski. Neden günümüzün demiyorum çünkü bir zamanlar o bölgede de bugün Islay veya Adalar’dan bildiğimiz turbalı maltın çok kullanıldığını biliyoruz.

Bir daha üretilmeyeceğinin kesinliği ile birlikte, “saklamayın” mottosunu da ekleyince, mutlaka barınızda olmalı ve ikram edilesi bir viski. Bir daha ülkeye gelir mi gelmez mi inanın hiçbir fikrim yok. Yok siz illa ki alırım ve saklarım diyorsanız, en azından bu Viski Saklama Rehberi'ne göz atın derim.

Şans değerlendirilir. 

Ozan
2023 © ViskiGurme