Bira Atölyesi'nden Bir Masal ve Bir Black Albert

Bira Atölyesi'nden Bir Masal ve Bir Black Albert
Merhaba, burada her ne kadar ucu viskiye dokunsa da farklı bir hikayeden bahsedeğim.

Kaçımızın evine gelen misafirlerimiz yanında birkaç bira getirmiştir?

Çok fazla değil mi?

Ama ben biraz daha şanslı bir insanım.

Çünkü soruyu eğer “Kaçımızın evine gelen misafirlerimiz, kendi elleriyle, kendi evinde ürettiği birayı alıp gelmiştir?” diye sorulursa el kaldıranlardan biri olabilirim artık. Geçtiğimiz gün buluştuğumuz sevgili @biraatolyesi , kendi evlerinde ürettikleri biradan bana da hediye etti ki bu gerçekten sıradışı bir deneyim oldu benim için.

Her ne kadar 6 ay içerisinde içmemi tavsiye etse de ben kolay kolay bu nadide şişeyi açabileceğimi hiç sanmıyorum. İçindeki dokusu cezbetse dahi, en azından yazın kavurucu sıcaklarına kadar dayanabilirim.

Tadını, kokusunu bilmediğim için yazamıyorum tabii ki. Biranın etiketindeki yazıya ayrıca dikkat çekerim. İsmi Masal olan bu biranın etiketi de ayrı bir özenle hazırlanmış.

Bununla da kalmayarak, gerçekten yıllandırabileceğim bir bira daha getirmiş Server. Belçikalı De Struisw Brouwers tarafından üretilmiş bu “Black Albert” türü bira, Russian Imperial Stout türüne çok benziyormuş. Beer Advocate gibi zorlu bir kurtlar sofrasında dahi 93 puanla bir efsane olarak yerini almış.

Four Roses fıçıları, kaynak: http://sfbrewersguild.org
Four Roses bourbon fıçıları. Kaynak: http://sfbrewersguild.org

Benim de mütevazi barımın en önemli şişelerinden biri oldu. ABV %11 olan bu biranın benim için en çekici özelliği ise Four Roses burbon fıçılarında dinlendirilmiş olması.

Evet açamadığım şaraplarım, viskilerim olmuştu ancak artık yer yerinden oynasa açmayacağım bir de biram oldu. Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum.

Bira kültürünü sevdirmek ve paylaşmak amacıyla yola çıktığı ve şu anda derin içerikleri ile gerçekten sıkı bir kaynak haline gelmiş biraatolyesi.blogspot.com.tr sitesindeki başarılarını da sürdürmesini diliyorum. Şimdi buzdolabından bir bira açıp içeceğim.

Şerefe!
2022 © ViskiGurme