Bir Keşif Viskisi Chivas Regal Ultis

Bir Keşif Viskisi Chivas Regal Ultis
2016 yılı içerisinde tattığım en ilginç viskilerden biri, yine bu yıl ilk defa piyasaya sürülen Chivas Ultis oldu. 

1801 yılından beri viski dünyasında yer alan Chivas Regal’in ilk defa bir malt harmanı ürettiğini duyduğumda tatmak için merak duymuştum.

Geçtiğimiz haftalarda bu şansı yakaladım ve size bu viskiden bahsetmek istiyorum. 

İyi bir malt harmanı yaratmak gerçekten ustalık isteyen bir zanaat hatta sanat dahi diyebilirim. Elinizdeki iki üç çok kaliteli viskiden bir kadehte, kendi takdiriniz kararlarla bile iyi bir denge yakalamanız çok güç bir iş. Bu yüzden de baş harmancılar, viski üreticilerinin baş tacı, sahanın yıldızları. Bunu söylememin nedeni, içeriğindeki çok kaliteli maltların olması, kolayca iyi bir harmoni yakalamak için tek sahip olmanız gereken unsur değil. Ultis de içeriğindeki Tormore, Longmorn, Strathisla, Allt A’Bhainne ve Braeval maltlarının, ne derece dengeli bir harman yakalabileyeceğinin göstergesi.  Bu viskiler kendi başlarına çok iyiler, ancak ustaca bir karışımla, bambaşka koku ve lezzet dünyasının kapılarını açabiliyorlar. 

Şansım vardı ki, bu beş viskiyi de aynı gece ayrı ayrı tattım.Burada Allt A’Bhainne’ye ayrı bir yer vermek istedim, muazzam bir malt. Olur da bir ekspresyonuna denk gelirseniz, kaçırmayın. 

Ultis’e dönersek, bu viski Chivas’ın 1909 yılından beri bünyesinde yer verdiği önemli beş baş harmancıya ithafen yaratılmış. Bu isimler Charles Howard, Charles Julian, Allan Baillie, Jimmy Lang ve günümüzün efsanevi baş harmancısı Colin Scott.      

Burunda bal, narenciye şekerlemesi, tarçın hissediliyor.  Damakta çok yumuşak, kremamsı bir doku hakim. Karamel, vanilya ile çok zengin, aynı zamanda çok kalorili bir kış tatlısı lezzeti sunuyor.

Alt notalarda meyveler ön planda, mango ve şeftali sanki.  

Bitiş orta uzunlukta. Daha uzun olmasını beklerdim. İkinci yudum için çok da beklemiyorsunuz. Çok hafif bir meşe kokusu ile, meyveler yerini tekrar kış tatlısı notalarına bırakıyor. Tarçın, karamel.  Bazı viskilerin çok baskın karakterleri vardır, gözünüz kapalı ne olduğunu saniyeler içinde anlayabildiğiniz gibi, araya beş yıl da verseniz o baskın karakter ile ne olduğunu yine hatırlayabilirsiniz. 

Bazı viskiler ise daha keşfe açıktır, yazının başında ilginç dememdeki neden de buydu. Her içimde farklı notalar alabileceğiniz gibi, altı ay bir yıl sonra içtiğinizde, yepyeni bir viskiyle karşılaşıyorsunuz gibi de hissettirebilir. Bu da viski dünyasının tamamen kendine has, ayrıştırıcı özelliklerinden biri. Tabii ki yüksek fiyatı olduğu için keşifler size biraz pahalıya da patlayabilir.  Chivas Ultis benim için işte keşfe açık viskilerden biri.  

Çok şık şişesi, özel tasarımlı kapağı ve etiketine ayrıca değinmedim, Chivas’ın tüm viskilerinde olduğu gibi bu özel malt harmanında da tasarıma önem verilmiş. Ancak yine de belki yıllık Chivas ekspresyonlarından biraz daha ayrıştırıcı olabilirdi diye düşünmedim değil.  Özel bir günde, özel bir misafirinizle ya da kendi kendinize yaptığınız bir iç sohbeti ödüllendirmek istediğiniz zamanlar için uygun.

Yeni yıla şurada günler kalmışken, çok kaliteli ve “alışılmamış” bir hediye seçeneği olduğunu da söylememe gerek yok sanırım.  

Slainte 

Ozan Vural
2023 © ViskiGurme