Bir Islay Viskisi Tutkununun Kütüphanesinin Vazgeçilmezi : Peat Smoke And The Spirit

Bir Islay Viskisi Tutkununun Kütüphanesinin Vazgeçilmezi : Peat Smoke And The Spirit
Viski üzerine kitaplar genel olarak tadımları ve ekspresyonların özellikleri ile ilgili liste tarzında oluyor. Bununla beraber eğer biraz derinlemesine araştırma yapınca, viski üzerine yazılmış araştırma ve hatta edebi eserlere de rastlayabiliyorsunuz.
 
Size bahsedeceğim ve önereceğim kitap da tam olarak bu iki özelliği de müthiş bir şekilde birleştirmiş bir eser. İngiliz yazar Andrew Jefford’un kaleme aldığı bu kitap, Islay viskilerinin o kendine münasır özelliklerinden vazgeçemeyen herkes için başucu kitabı niteliğinde.
 
Kitap, her şeyden önce İskoçya’da, dünyanın en meşhur peat (turba) yataklarına ev sahipliği yapan Islay adasının tanıtımı ve yedi farklı damıtımevine, tarihleri ile özellikleri hakkında derinlemesine derin bilgiler sunuyor.
 
Islay adasında an itibariyle aslında 9 damıtımevi var fakat kitabın yazıldığı 2004 tarihinde Kilchoman Damıtımevi ve en yenisi Ardanhoe Damıtıvemi henüz açılmamış olduğu için maalesef haklarında pasajlar yok,  bu kitapta ilk 7'sini bulabilirsiniz.


 
Kitapta tarihlerine dair çok ilginç notların yer aldığı damıtımevleri sırası ile, Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Lagavulin ve Laphroaig.
 
Adaya ait illustrasyonların ve haritaların bulunduğu kitap, yeri geldiğinde eski şiirlerden ve atasözlerinden alıntılar yaparak edebiyat ve viski kültürünün birbirine ne kadar yakıştığını da gözler önüne seriyor.
 
Her ne kadar basım yılı eski olsa da, okuduktan sonra değişmeyen adresler ve bilgilere dair güncelliğini yitirmemiş bilgilerle dolduğumu söyleyebilirim. Belki damıtımevlerinin yıllık kapasitelerine dair bilgiler değişmiş olabilir ama inanın bu bütünü etkileyen bir faktör değil.
 
Beni çok etkileyen bu kitabı uzun bir sürede, kimi yerlerine tekrar tekrar dönerek okudum. Bitirdikten sonra da yazarının iletişim adresini bularak ona bir teşekkür mektubu yolladım. Mektubumda, İstanbul’a uğrarsa birer kadeh viski içip kitabı konuşabileceğimizi de ilettim.


 
Ne mutlu ki, hızlı bir dönüş yaparak cevapladı. İstanbul’u çok sevdiğini ve bu şehirde bazı “şarap arkadaşları” olduğunu ve onlarla buluşmak için ara ara ziyaret ettiğini yazmış.
 
Tarihleri denk getirebilirsek belki bizim tadım gecelerimizden birine de katılacak ve o sohbeti de elbette buradan paylaşacağım.
 
Kitap maalesef İngilizce ve ben yurtdışından sipariş ederek aldım ancak viski üzerine zaten Türkçe çevirisi yapılmış iyi bir kitap bulmak, sıradan bir markette karşınıza 1977 Bowmore çıkması kadar zor bir olasılık.
 
Keyifle okuyun ve bir yudum Islay viskisi ile tüketin lütfen.
 
Slainte,
 
Ozan
 
2022 © ViskiGurme