Bir İrlanda Barı İle Bir İngiliz Barı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir İrlanda Barı İle Bir İngiliz Barı Arasındaki Farklar Nelerdir?
Merhaba,  İrlanda ve İngiliz barları, tüm dünyada çok popüler olan, eski kültüre dayalı konseptler.

Her ne kadar, menülerindeki ortak birçok dünyaca ünlü viski ve fıçı biradan kaynaklı karıştırılsalar da, konseptlerinde ve tarihlerinde büyük farklılıklar bulunmakta.

Bu yazıda, bu iki konseptten bahsedeceğim. 

Tarih

İrlanda barları, genel olarak “pub” olarak geçiyor dünyada, neredeyse bin yıldır mevcut. Gerçekten de bu kadar eski bir geçmişe sahipler. Bilinen en eski İrlanda barı, County Westmeath’da bulunan “Sean’s Bar” ve kuruluş tarihi 10.yy.  Onu takip eden ve hala aktif olan bar ise, The Brazen Head, Dublin’de bulunuyor ve kuruluş tarihi 1198! 

İngilizler, kendi barlarının “British veya English bar” olarak geçiyor ve bu kültürün kendileri için çok daha eski olduğunu iddia ediyorlar. 1189 yılında, kral Richard’ın yol üzerinde durup da bir bira içtiği, Notthingam’da bulunan Ye Olde Trip To Jerusalem isimli barı da dünyanın en eskisi olarak kabul ediyorlar.  İngilizler ve İrlandalıların ilk viski tartışmaları hala sonuçlanmış olmadığından, böyle küçük detaylara takılmadan devam edelim. 


Sean's Bar, İrlanda


The Brazen Head, İrlanda


Ye Olde Trip To Jerusalem, İngiltere


İsim 

İrlanda barları genel olarak ya sahipleri, eski sahipleri, bulundukları sokak veya semt isimlerini, eski ünlülerinin isimlerini koyarlar. Murphy’s, Sober Lane, James Joyce gibi.  

İngiliz barları ise hayvanları ve özellikle genelde sahibi olan bira üreticisi firmaları öne çıkarır. Red Lion, The Fox and Hounds, Dewdrop Inn, The Elephant and the Castle bunların en ünlü olanlarından bazıları. 

İşletme 

İrlanda barları, aile veya aile yakınları, miras dolayısıyla el değiştirerek uzak akrabalar veya yine maddi sıkıntılardan satılmış mahalle komşuları tarafından yönetilir. Herhangi bir viski veya bira üreticisi, bir İrlanda barını komple işletmez. Zaten bu da menülerine yansır.

İngiliz barları genel olarak tam bir gelişmiş ülke işletmeleri mantığında ilerler. Sahipleri genelde viski veya bira üreticileri olsa da, parayı veren ve kar edeceğine inanan yatırımcılar İngiliz barlarını işletebilir. Özellikle İngiltere dışında, dünyada bulunan birçok İngiliz barının sahibi de çok farklı uluslardan kişiler olarak göze çarpmaktadır. 

İç Mimari 

İrlanda barları, kültürlerindeki basit güzelliği kanıtlamak istercesine tasarlanır. Ahşap elbette ön planda olarak, düz masalar, düz sandalyeler, ucuz meşeden bir bar masası ve bar rafları ile bilinir. Duvarlarda çok fazla dekorasyon ürünleri görmezsiniz. Kimilerinde, tuvalet giriş tabelaları dahi Galce yazılmıştır. Erkek için Mna, kadınlar için Fir tabelalarını görebilirsiniz.

İngiliz barları, ihtişamlı tasarımlara sahiptir.

Duvarlarda mükemmel tablolar veya nostaljik fotoğrafların yanında, bar kapısından içine kadar çeşitli bayraklar, flamalar ve özel imgelemleri sallandırırlar.

Deri koltuk, genelde Chesterfield tarzı ve masif ahşaptan yapılma epey pahalı, cilalı bar masası olmazsa olmazlardandır.  


Kennedy's İrlanda Barı, Zürih, İsviçre


The North Shield İngiliz Barı, Gaziantep (Görsel: Radikal)

Müzik 

İrlanda barları geleneksel halk müzikleri çalarlar. Bu çalma listelerine ekledikleri modern müzikler yine genel olarak İrlandalı müzisyenlerin eserleridir. Müzik açısından İrlanda barları benim zevkime uymuyor.  İngiliz barları dünyayı takip eder, dünyada o an meşhur en kaliteli şarkıları çalarlar.

Bu en popüler şarkılar anlamına gelmesin, kendi Brit Pop Rock seçkilerinin genişliğinden fırsat bulduklarında, dünya çapında üne kavuşmuş ve kendi müziklerine yakın eserleri dinletirler. 

Yiyecek 

Çok çetrefilli bir konuya geldik.  İrlanda barları, genel olarak yemek konusunda “geleneksel” bakarsak daha zengin, “bütüne” bakarsak daha zayıftır. Bunun nedeni kendi tartlarından ve yahnilerinden tutun da, kültürlerinde yer alan birçok güzel yiyeceğin yanında dünya mutfağına burun kıvırmalarıdır.

Bir İrlanda barında güzel bir burger bulabiliyorsanız dahi şanslısınızdır. Ki o bar büyük ihtimalle İrlanda dışındadır. 


Bir İrlanda klasiği: Shepherd's Pie

İngiliz barları, yiyecek konusunda çok açık fikirlidir. Kendi mutfaklarının, belki kahvaltı dışında, çok zayıf olmasından kaynaklı olarak çok çeşitli yiyecek servis ederler. Burgerlerden pizzalara, bifteklerden krema soslu makarnalara kadar birçok özel lezzeti bulmanız çok doğaldır. Yine de "dünyanın en kısa kitabının, İngiliz Yemekleri olduğu" gibi şakaların yapıldığını unutmamak lazım!


Geleneksel İngiliz kahvaltısı (Görsel: BBC)

Bira 

İrlanda barları, kendi milletlerinden birçok güzel birayı, fıçı olarak, kendi kadehleri ile servis eder. Çok az ithal (Belçika, Amerika) bira bulundurur ve onları şişeyle masanıza getirir.  Kilkenny, Guinness, Murphy's markaları en bilinen biralarındandır.


Molly Branningan's İrlanda barı

İngiliz barları, dünya biralarına açıktır. Kendi biraları ile birlikte farklı biraları da servis ederler. Elbette Fuller's en ünlü bira markalarındandır.  Bununla beraber barın sahibi, yakını, en büyük iş ortağı olduklarını gözününde bulundurursak, çok şiddetli bir biçimde o bira firması neyse, onu her yerde görmeniz mümkündür. Menüde başta yazar, en indirimli bira o olur. 


Fuller's İngiliz barı

Viski 

Geldik viskiye, en sevdiğimiz!  İrlanda barları, birçok İrlanda viskisi bulundurur.

Bunun yanında İskoç ve çok az Amerikan viskisine yer verirler. Nadir bulabileceğiniz İrlanda viskileri bir anda karşınıza çıkabilir. Az ama “bölgesel” kaliteli bir menüleri bulunur. 


Temple, İrlanda barı

İngiliz barları size İskoçya’yı sunar. En güzel İskoç viskilerini, İngiliz barlarında bulabilirsiniz. Tabii envai çeşit geleneksel İngiliz cini ile birlikte!

Eğer gerçekten çok milliyetçi bir barmene rastlarsanız size cin önerecektir ama eminim bir bakışınızla üstelemek aklına bile gelmeyecektir. Amerikan, Japon, Hint viskileri yine İngiliz barlarında bulabileceğiniz seçki içerisinde yer alır.

Son olara, 90'larda Türkiye'de açılan ilk İngiliz barı olan The North Shiled'in, The Macallan üzerinden kısa bir hikayesi için bu yazıya geçebilirsiniz.


The North Shiled Pub, Vadi İstanbul
Ben, Kurucu Teoman Hünal, Cragganmore 12


Bu yazıya Facebook üzerinden yorum yapabilir, özel kalmasını istiyorsanız [email protected] adresine e-posta atabilirsiniz. 

Slainte, 

Ozan Vural
2023 © ViskiGurme