Benim Küçük Ve Naif Turbam

Benim Küçük Ve Naif Turbam
Yukarıda gördüğünüz şu ufak toparlak nesne, esasen bir turba parçası.

Turba dediğimiz yani peat, o pek sevdiğimiz ve “isli” olarak adlandırılan viskilerin üretim sürecinin, vazgeçilemez bir parçası. Bitkilerin, hayvansal atıkların, yüzbinlerce yıl kaldığı toprak altında çürümesi ile oluşan %100 doğal bir malzeme.

Çok kısaca açıklamak gerekirse, viski yapımı için toplanan arpalar malt haline getirilirken (çimlendirme de diyebiliriz) bekletildikleri alanın altında yakılan ateşin içine turba atılıyor. Izgaralardan yukarı sızan duman, maltlaşmakta olan arpalara siniyor ve o arpalarla devam eden viski üretim süreci tamamlandığında, bize enfes bir is kokusu bırakıyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere bu yöntemi en çok kullanan damıtımevleri, Islay, İskoçya’da bulunuyor.

Şimdi güzel konuya gelelim. Bu turba parçası artık benim. Geçtiğimiz gün buluştuğumuz sevgili Koray’dan, aka @keyif_adami_ ‘ndan muhteşem bir hediye.

Benim de artık küçük ve naif bir turba parçam var.

Artık gelen bazı misafirlerimizle viski üretim süreci hakkında sohbet ederken , “böyle toprak gibi ama değil” , “kokusu yok gibi ama değişik biraz” , "yani tam olarak öyle değil ama böyle" gibi anlamsız betimleler yapmak yerine direkt turbanın kendisini gösterebileceğim. O yüzden de bu yazıyı, viski aksesuarları bölümüne koymakta sakınca görmedim.

Bu turbayı hangi bölgeden aldığını sormadım, benim için en sevdiğim bölge neresiyse oradan geldiğini düşünmek istiyorum.

Aynı dünyanın en iyi viskisinin aslında en sevdiğiniz viski olması gibi. Kendisine buradan tekrar teşekkür eder, çok keyifli fotoğraflarını ve içki kültürüne dair hemen her şeyi bulabileceğiniz blogunu, www.keyifadami.net , özellikle ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Şimdi bir Islay single maltı içme vakti.

Slainte!
2022 © ViskiGurme