Ardbeg Uigedail Viski Tadım Notları

Ardbeg Uigedail Viski Tadım Notları

Merhaba, sizlere biraz Uigedail hakkında bilgiler vermeden önce Ardbeg Damıtımevi'nin tarihini bu sayfadan okumanızı rica ederim.

O Çok İsli Islay Malt Viskisi Ardbeg'in Hikayesi

Ardbeg'in fıçı gücündeki Uigedail, ismini damıtımevinin hemen yanındaki gölcükten alıyor.  Burbon fıçıları ve şeri fıçılarından gelen Ardbeg maltlarının evlendirilmesi, bu viskiye hem tatlı hem de isli bir bitiş kazandırıyor. Kesinlikle çarpıcı bir viski ve bir zamanlar Airigh nam Beist ile yakalanan başarı bence Uigedail ile devam ediyor. 

Tatlı ve tuzlu notaların nasıl muhteşem bir şekilde birlikte çalışabileceğinin mükemmel bir örneği aynı zamanda, hep verdiğim örnek deniz tuzlu bir çikolatanın içilebilecek hali oluyor sanki. - Ardbeg'in deniz tuzluluğunu, gerçekten çok kaliteli, sağlam fıçılarda harcanan zamanın verdiği kuru meyve notlarıyla birlikte sağlam buluyorsunuz. Uigedail yüksek alkollü bir viski ve %54.2 oran ile şişeleniyor. Islay Adası'nın en çok ödül almış bu damıtımevinin bence en güzel viskilerinden biri olan kısaca "uigi" de ödüllerden epey payını almış bir ekspresyon.

Çok zengin bir burun, tok bir damak ve çok uzun bir bitiş. İnsan bir viskiden daha fazla ne bekleyebilir ki?

Slainte

Ozan
2023 © ViskiGurme