Ardbeg Corryvreckan Viski Tadım Notları

Ardbeg Corryvreckan Viski Tadım Notları

Merhaba, sizlere biraz Ardbeg Corryvreckan single malt viski hakkında bilgiler vermeden önce Ardbeg Damıtımevi'nin tarihini bu sayfadan okumanızı rica ederim.

O Çok İsli Islay Malt Viskisi Ardbeg'in Hikayesi

Ardbeg Corryvreckan, ismini sadece dünyanın en cesur denizcilerin ziyaret etmeyi sevdiği hatta cesaret ettiği Islay'ın kuzeyinde bulunan ünlü girdaptan alıyor. Jura Adası ile Islay Adası arasındaki bu girdap, gerçekten de vahşi bir viskiye isim verecek kadar karmaşık ve korkutucu. Bu girdabın kurbanlarından biri de, 1984 romanını yazmak için Jura Adası'nda inzivaya çekilen meşhur yazar George Orwell'i de sayabiliriz, dondurucu sulara bir tekne kazası sırasında düşen yazar sonrasında zatüüre olarak belki de hayatını kaybettirecek kadar güçsüzleşmişti.

İskoç mitolojisinde de yer alan Corryvreckan hakkında yapılmış müthiş bir kısa çizgi yapım var, onu da buraya eklemek istiyorum.


Birçok rahiyanın kadehte dalga yaratmasıyla açılan bu viski ve  altında derin, isli, karabiberli, yine şömine ateşini hatta kamp ateşini andıran güçlü notalarla devam ediyor. Aynı meşhur girdap gibi.

Her ne kadar ödüllere çok önem vermesem de bilgi olarak verelim 2010 yılında World Whiskeys Ödülleri ile Dünyanın En İyi Tek Maltı ödülünü aldı.

Sonrasında da onu birçok ödül takip etti.

Çok yüksek alkol oranı var, % 57.1 ABV'de ve soğuk filtrelenmemiş. Aynı zamanda tüm Ardbeg'ler gibi, e-150 karamel renklendiricisi yok, yani gerçek renginde şişelenmiş.

Sıradışı bir gün viskisi, ya da sıradan bir günü sıradışı hale getirmek için açılacak bir şişe desem daha doğru ifade etmiş olurum herhalde.

Slainte

Ozan

2023 © ViskiGurme