Ardbeg An Oa Viski Tadım Notları

Ardbeg An Oa Viski Tadım Notları
Merhaba, sizlere biraz An Oa ( an-o okunuyor) hakkında bilgiler vermeden önce Ardbeg Damıtımevi'nin tarihini bu sayfadan okumanızı rica ederim.

O Çok İsli Islay Malt Viskisi Ardbeg'in Hikayesi

Ardbeg An Oa. 2017 yılında defa piyasaya sürülen bu Ardbeg, sürekli üretim Ardbeg ekspresyonları arasında kendine yer buldu.

%46.6 alkol oranıyla şişelenen bu viski, klasik bir Ardbeg olduğunu henüz burunda gösteriyor. Amerikan bourbon ve İspanyol Pedro Ximenez fıçılarından alınan Ardbeg'lerin, Fransız meşesinden üretilen bir evlendirme tankında birleştirilmesi sonrası ortaya çıkan An Oa, çikolata, is, acı bal lezzetlerinin bir kombinasyonu. Belki de biraz anason tohumu.

Gayet güzel buruna ve hatta damağa sahip ancak bitişte biraz daha uzun olmasını tercih ederdim açıkçası. Daha uzun, daha tok bir bitiş olabilirdi fakat o zaman da bence en güzel Ardbeg'lerden biri olan Uigideail'den pek farkı kalmazdı herhalde.Hikayenin başından sonuna isi hissettiriyor, o konuda hiç endişeniz olmasın.

Güzel viski, denenmeli ancak eğer imkanlar el verirse, Ardbeg 10, Uigedail ve hatta Corryvreckan ile karşılaştırarak denenmeli keza aynı damıtımevinden ne kadar farklı tat ve kokular çıkabildiğini ve ne kadar farklı damaklara da hitap edebileceğini deneyimlemiş olursunuz böylece.

Hem de şahane bir dikey tadım yapmış olursunuz.

Slainte

Ozan
2023 © ViskiGurme