Ardbeg 10 Viski Tadım Notları

Ardbeg 10 Viski Tadım Notları
Merhaba, sizlere biraz Ardbeg 10 yıllık single malt viski hakkında bilgiler vermeden önce Ardbeg Damıtımevi'nin tarihini bu sayfadan okumanızı rica ederim.

O Çok İsli Islay Malt Viskisi Ardbeg'in Hikayesi

Ardbeg 10. Muhtemelen turbalı malttan damıtılınca gelen o is kokusunu sevenler için Ardbeg 10 için piyasadaki en yüksek kalitede 'giriş seviyesi' single malt derler genelde ancak ben tersini düşünüyorum. Hem giriş, hem gelişme hem de sonuç viskisi. Bu viskiyi yıllardır severek içerim ve hiç de giriş viskisi diye adlandırmam, çoğu viskiyi adlandırmadığım gibi.

Şömine ateşini, bir şömine yakmadan daha odanızda hissedebileceğiniz bir yudum ne kadar kötü olabilir ki zaten?

Ardbeg 10, Islay Adası'nın gelmiş geçmiş en ünlü ekspresyonlardan biri.  Güçlü is lezzetini sunan sıradışı bir viski olan Ardbeg 10, dünyadaki birçok viski severin de favorisi durumunda şüphesiz.

Islay Adası'nın Kildalton Sahili'nde üretilen bu tek malt, herhangi bir soğuk filtreleme olmadan şişeleniyor ve tüm diğer Ardbeg'lerde olduğu gibi gerçek renginde, yani e-150 karamel renklendiricisi içermiyor.

Viski dünyasının en önemli isimlerinden olan ve birçok Ardbeg ve Glenmorangie ekspresyonunun da yaratıcısı Dr. Bill Lumsden, imbiklere koydukları özel bir arıtıcı sayesinde içindeki alkolün dışarı çıkmadan önce tekrar imbik içerisinde bir yolculuğa çıktığı için tüm Ardbeg'ler için 2.5 defa damıtılan malt viskiler der.

Bildiğiniz gibi klasik İskoç maltları sadece iki defa damıtılır.

Kıyı havası, is veçok zengin tatlar aradığınız bir viski peşindeyseniz, tam olarak istediğiniz şey budur.

Alkol oranı da gayet tatmin edici, %46.

Slainte

O
2023 © ViskiGurme