Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
14 Ağustos Merhaba Viski Atölyesi
14 Ağustos Merhaba Viski Atölyesi
Sevgili dostlar,

14 Ağustos Pazar günü, bir başka Merhaba Viski atölyesi düzenledik. Kimi yazlıklarından günübirlik dönen katılımcı dostlarımız, kimi önümüzdeki günlerde tatile çıkacak dostlarımızın yoğunlukta olduğu bu etkinlikte, yaz aylarında viski içimi ve seçebilecekleri ekspresyonlar hakkında epey sohbet ettik.

Gecemize, İrlanda'dan gelen, naif, hoş ve kolay içimiyle her zaman öne çıkan Tullamore Dew ile başladık.İrlandalıların viski kültürleri ve içim tercihleri hakkında epey konuştuk.

Ardından, Merhaba Viski atölyelerinde ilk defa, ekonomik ve kaliteli harman Teacher's denedik. 175 yıllık bir geçmişe sahip bir klasik. Bununla beraber nedense, genel olarak hakkının fazla verilmediğini düşünüyorum. Altın sarısı çekici bir renge sahip olan Teacher’s, burunda size hiç de yumuşak içimli olmadığını adeta anında kanıtlıyor. Meyve notaları ve malt ön planda olsa da, arka taraftan hissedilen turbadan kaynaklı is etkisi kokuda mevcut. Malt kokusunu, taze üretim bir biradan örnek alabilirsiniz kısmen. Biraz da bal kokusu geliyor ama acı bir bal kokusu. Sentetik alkol kokusunu fazla saklayamıyor, bu kimileri için iyi kimileri için kötü bir özellik. Tereyağı, is, iyot ve meşe. Bitişte ise, deniz tuzu etkisi var. Bende biraz yoğun üretilmiş bir pestili yedikten sonra nefesi verdiğimizde ağzımızda kalan acımtırak bir tadı da hissettirdi. Klasik bir turbalı single malt viskideki alevleri yaratmasa da, gerçekten sanki %40’tan biraz daha fazla alkole sahip isli bir viskinin nefesini verdiğinizi hissettiriyor. Sonuç olarak, ekonomik fiyatı ve bence tahıl viskilerinin dengeli bir harmanı olması nedeniyle, fiyat/performansı çok başarılı bir viski. İs var, alkolü hissettiriyor ve her yerde kolayca bulunabiliyor.Daha sonra bu sefer yıl ibaresi bulunan başka bir kaliteli harman olan Cutty Sark 12'ye geçtik.  Üstad Michael Jackson'un "sahil kenarı viskisi" betimlemesinde bulunduğu bu özel harman gerçekten de viskileri birbiri ile karıştırmanın ne derece usta işi bir sanat olduğunu bize kanıtladı. Fiyat perfromans açısından ne kadar değerli olduğunu deneyimledik.Ardından, 2015 yılının en trend viskisi seçilen ve ülkemizde tek olma özelliğine sahip bir single malt harmanı içtik.

Monkey Shoulder hem isminin hikayesi hem de Highland'in kendine has karakteristik özelliklerini müthiş bir denge ile birleştirmesi ile büyük bir beğeni topladı.

Gerçekten de müthiş bir malt harmanı!

Yanındaki 4.5 litrelik Gorilla ismi verilen özel Monkey Shoulder şişesi ise devasa bünyesi ile heyecan yarattı!Single malt viski dünyasına girişi, en sevdiğim bahar viskilerinden biri olan Balvenie 12 Double Wood ile yaptık.

İki ayrı fıçıda olgunlaştırılan ve şeri fıçısı etkisini nazik bir şekilde gösteren bu Speyside viskisi, bizlerde birer yemek sonrası tatlı hissiyatı da uyandırdı.Sonrasında ise The Glenfiddich damıtımevinin, viskide bir inovasyon örneği göstererek ürettiği 15 Solera viskisini tattık.

Dünyada Solera sistemi ile üretilen ilk viski ünvanı ile GF 15, tüm konuklarımıza, dışarıdaki sıcağa rağmen bir  sonbahar esintisi yaşattı.

Solera sisteminin ne olduğunu konuştuk ve muhteşem kokuları barındıran bu viskiye hayran kaldık.Gecemizin sonunda ise, kendine has karakteri ile bir fenomen halina gelmiş vahşi İskoç adası Islay hakkında uzun bir sohbet gerçekleştirdik.  Bu adanın viskilerinin nasıl üretildiğini konuştuk. Benim en sevdiğim ada viskilerinden biri olan Ardbeg 10 yıllık ile de bu sohbeti taçlandırdık. Tam line-up'ımızın sonuna geldiğimizde ise, yaptıkları özel tadımlar ile gerçekten de "damak kabartan" Viski Bahane grubu kurucularından ve sevgili davetlimiz Mujdat Mutlu'nun, bu etkinliğe özel olarak getirdiği ve benim için de yeni olan viskiyi gördük, derhal denemeden de edemedik. %46 alkol oranına sahip bu Ancnoc, burunda limon notaları, damakta vanilya ve portakal ile bize is tadını unutturarak taze bir başlangıç yaptırmış oldu.Gayet keyifli, öğretici ve eğlenceli geçen bu gecede birçok yeni dostluklar da başlamış oldu.

Viski kültürü, viski üretimi, tadım yapmanın incelikleri ve viskiler arasındaki farkların konuşulacağı bu atölyelerde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

İletişim, ayrıntılı bilgi ve kayıt için lütfen info@viskigurme.com adresine bir e-posta atınız.

Daha fazla fotoğraf için lütfen Facebook grubumuzdaki albümü ziyaret ediniz.

Geçmiş etkinliklere ise bu sayfalardan ulaşabilirsiniz: http://viskigurme.com/viski-atolyeleri

Slainte!

Ozan Vural
info@viskigurme.com
2017 © ViskiGurme