Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
06 Eylül Merhaba Viski Atölyesi
06 Eylül Merhaba Viski Atölyesi
Sevgili dostlar,

Sonbaharı karşıladığımız Eylül ayının başında bir başka Merhaba Viski Atölyesi düzenledik. Hem benim hem de konuklarımızın eğlendiğini ve bilgilendiğini görmek her zamanki gibi çok keyifliydi.

Gecemize her zaman olduğu gibi, viski kültürünü, tarihini ve üretim aşamalarını konuşarak başladık.Ardından viski tadımlarımıza geçtik.

İlk viskimiz İrlanda'dan gelme hoş bir harman Tullamore Dew oldu. Hoş ve kolay içimiyle her zaman öne çıkan Tullamore Dew gecenin açılışı için damaklarımızı yumuşattı ve keyifli bir yolculuğun başlangıcını yapmış oldu.
Daha sonra İskoçya'ya giriş yaptık ve yıl ibaresi bulunan başka bir kaliteli harman olan Cutty Sark 12'ye geçtik.  

Üstad Michael Jackson'un "sahil kenarı viskisi" betimlemesinde bulunduğu bu özel harman gerçekten de viskileri birbiri ile karıştırmanın ne derece usta işi bir sanat olduğunu bize kanıtladı. Fiyat perfromans açısından ne kadar değerli olduğunu deneyimledik.Devam edelim, 2015 yılının en trend viskisi seçilen ve ülkemizde tek olma özelliğine sahip bir malt viski harmanı da içtik.

Monkey Shoulder, hem isminin hikayesi hem de Speyside'in kendine has karakteristik özelliklerini müthiş bir denge ile birleştirmesi ile büyük bir beğeni topladı.

Gerçekten de müthiş bir malt harmanı!

Yanındaki 4.5 litrelik Gorilla ismi verilen özel Monkey Shoulder şişesi ise devasa bünyesi ile heyecan yarattı!Daha sonra The Glenmorangie’nin şeri fıçısından aldığı hoş meyve kokularını barındırdığı ve dünyada çok sevilen serilerinden 12 yıllık Lasanta ile devam ettik.

Özellikle şişe tasarımı, kadın konuklarımız tarafından çok beğenildi. Bunda tabii ki Fransızların Glenmorangie'yi satın aldıktan sonra yaptıkları ufak dokunuşların da etkisi vardı!
Gecemize, Merhaba Viski atölyelerinde ilk defa konuklarımızın beğenisine sunduğumuz Benromach 10 yıllık ile devam ettik. İskoçya’nin antik Forres bölgesinin yamaçlarında, çok küçük bir damıtımevi, 1898 yılından beri, komşularından daha farklı, daha az ölçekli ve daha “terzi işi” diyebileceğimiz bir viski üretiyor. İs denildiğinde aklımıza hemen Islay adası ve İskoçya’nın Adalar Bölgesi gelse de, bir yakıt olarak kullanılan turba bir zamanlar Speyside bölgesinin de bolca kullandığı bir ayrıştırıcı malzemeydi ve Benromach da, tabir-i caizse “öz Speyside” viskisi ürettiğini özellikle vurguluyor.  Biz de hafif bir is kokusu ile meyve notalarının ne kadar zarifçe birleştiğini koklayarak ve tadarak deneyimledik. Benromach'ın Türkiye macerası da çok ilginç, bu yazıya da göz atmanızı rica ederim.Sonrasında ise The Glenfiddich damıtımevinin, viskide bir inovasyon örneği göstererek ürettiği 15 Solera viskisini tattık.

Dünyada Solera sistemi ile üretilen ilk viski ünvanı ile GF 15, tüm konuklarımıza, dışarıdaki sıcağa rağmen bir  sonbahar esintisi yaşattı. Solera sisteminin ne olduğunu konuştuk ve muhteşem kokuları barındıran bu viskiye hayran kaldık.Son viskimiz ise vahşi Skye adasından gelme Talisker 10 yıllık ekspresyonu oldu.

İsli viskilere o kokuyu veren turbamızı yakarak deneyimledik, iyotsu ve deniz kokan Talisker ile kışı ne kadar özlediğimizi tekrar hatırlamış olduk!Tadım yapmanın inceliklerini deneyimlemiş olan konuklarımız, evlerinde içim keyfini de çok şık bir şekilde yaşasınlar diye her birine hediye edilen Paşabahçe'nin kristal camdan ürettiği Nude Mirage viski kadehleri ise herkese "evde son bir kadeh daha mı içsek?" sorusunu aklına getirdi!Güzel dostlukların kurulduğu bir Merhaba Viski atölyesini daha, Eylül'e hoşgeldin diyerek sonlandırdık.

Diğer atölyelerde görüşmek üzere!

Slainte

Ozan Vural

info@viskigurme.com
2017 © ViskiGurme