Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
05 Mayıs Merhaba Viski Atölyesi
05 Mayıs Merhaba Viski Atölyesi
Sevgili dostlar,

24 Mart Perşembe akşamı, bir başka Merhaba Viski atölyesi düzenledik. 23 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde hem viskinin üretim süreçlerini konuştuk, hem de bölgelere ve türlere göre tad farklılıklarını deneyimledik.Gecemizin viski tadımı bölümüne, İrlanda'dan pürüssüz ve kolay içimi ile öne çıkan Tullamore Dew harmanı ile başladık. 

Hem İrlandalıların karakterlerini ve viskiye bakış açılarını, hem de İrlanda viskilerinin özelliklerini konuştuk.Ardından ülkemizde satılan iyi ve yıl belirtilen harmanlardan biri olan Cutty Sark 12 ile devam ettik, bu güzel viskinin hikayesini konuştuk.

Ünlü İskoç şair Burns'un şiirini hem de bu viskinin kendine özel kompleks tatlarını deneyimledik.Harmanlarımıza, ülkemizde uzun yıllardır satılan ve viski dünyasının en köklü tarihe sahip viskilerinden biri olan The White Horse Fine Old Blend ile devam ettik.

Harman viskilerin kalbindeki single malt viskilerin etkilerinden bahsettik.Balvenie damıtımevinin en güzel ekspresyonlarından biri olan DoubleWood ile single malt viski açılışını yaparken, şeri fıçı etkisinin farkını deneyimledik.Sonrasında ise The Glenfiddich damıtımevinin, viskide bir inovasyon örneği göstererek ürettiği 15 Solera viskisini tattık.

Solera sisteminin ne olduğunu konuştuk ve muhteşem bir sonbahar esintisine sahip bu viskiye her zamanki gibi hayran kaldık.Gecemize, yine Glenfiddich'in amiral gemisi 18 yıllık ekspresyonu ile devam ederken, 18 yaşın bir viski için ne kadar değerli olduğunu hem biz hem de damaklarımız deneyimledi!Gecemizin sonunda ise, kendine has karakteri ile bir fenomen halina gelmiş vahşi İskoç adası Islay hakkında uzun bir sohbet gerçekleştirdik.

Vahşi bir ada maltı olan Ardbeg 10'u tadarken aynı zamanda turbanın viskiye olan etkilerini burnumuz ve gözümüzle birebir deneyimlemiş olduk!

Sıradaki atölyemiz 02 Haziran Perşembe günü gerçekleşecek, bilgi ve kayıt için viskigurme@gmail.com adresine bir mail atmanızı rica edeceğim.

Slainte!

Ozan


Geceden diğer bazı fotoğraflar ise:info@viskigurme.com
2017 © ViskiGurme