Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
2 Haziran Merhaba Viski Atölyesi
2 Haziran Merhaba Viski Atölyesi
02 Haziran Perşembe akşamı, gerçekten çok eğlenceli bir sohbet ile, katılımcıların pozitif enerjilerinin tüm salonu doldurduğu ve müthiş viskileri tattığımız bir #merhabaviski atölyesi daha gerçekleştirdik.
 
Viski üretim süreçlerini ve viski tadımının nasıl yapıldığını konuşarak geceye başladık.
 
İrlanda’dan kolay içimli ve yaz aylarına çok uygun Tullamore Dew, İskoçya’dan limon notaları ile öne çıkan Cutty Sark harmanları ile başladığımız viski tadımımız ise, hafif is kokusu barındıran The White Horse Fine Old ile devam etti.
 
Single malt dünyasına girişi The Balvenie’nin iki ayrı fıçıda olgunlaştırılmış çok keyifli ekspresyonu 12 DoubleWood ile başlattık. Sonrasında The Glenmorangie’nin yine şeri etkili özel serilerinden Lasanta ile devam ettik.
 
Gecemiz ilerledikçe, daha baskın karakterli viskiler ile single malt dünyasının içine iyice adım atmış olduk.
 
The Glenfiddich’in viski dünyasına inovatif bir hamle ile getirdiği Solera sisteminin bir ürünü olan 15 Solera Vat ile sonbaharı bütün salonda hissettik.
 
Gecenin özel davetlilerinden olan sevgili dostum Serdar’ın o gece tüm grubun tadımı için hediye olarak getirdiği çok özel bir viski tam bir bonus oldu!
 
Bağımsız şişeleyici firma olan Duncan Taylor’ın , %46 alkollü, 11 yıllık meşe fıçı bir Macallan’ını yudumlamak hem kendim hem de davetlilerimiz için inanılmaz keyifli oldu.
 
Gecemizin sonunda Islay adasını ve kendine has özelliklerini konuştuk. Turba kokusunu bizzat deneyimlerek, ppm oranı yüksek viskilerden Ardbeg 10 yudumladık.
 
Bir MerhabaViski atölyesi daha geride kalırken, arkasında böyle güzel fotoğraflara birçok anı bıraktı.
 
Slainte,
 
Ozan Vural
 
info@viskigurme.com
2017 © ViskiGurme