World Whiskies Award 2016 En İyi Tasarıma Sahip Viski Ödülleri
World Whiskies Award 2016 En İyi Tasarıma Sahip Viski Ödülleri
Bildiğiniz gibi her yıl yapılan World Whiskies Awards (WWA) yarışmasında, farklı kategorilerden birçok viski, uzman bir juri tarafından ödüllerle destekleniyor.

Bu yazıda sizlere 2016 yarışmasının tasaırm dalına en iyi ödülleri almış bazı viskileri tanıtmak istedim. Bunlar bence de içlerindeki viskiyi saymasak dahi (keza sayılmayacak viski yok gibi) evinizde, barınızda her daim şıklıkları ile renk katacak şişeler.

Başlayalım.

Dünyanın En İyi Tasarıma Sahip Şişesi: Puni Alba Batch No:2Bu sene ödül bir İtalyan malt viskisine gitti. Puni Alba Batch No2. Gerçekten de henüz tatma şansım olmadığı için tadım notu yazamıyorum ancak güzel bir şişe tasarımına sahip.

Biraz outdoor teması canlandırdı gözümde, sanki kapağından ultra kaliteli bir av bıçağı çıkacakmış gibi veya kutusunun içinde olta vb bölümleri varmış gibi.


En İyi Standart Tasarım Ödülü: William Lawson's 13 Yıllık
Ülkemizde de bir ekspresyonu satışta olan İskoç harmanı William Lawson's firmasının 13 yıllık bu şişesinin tasarımı ödülüne kavultu. Ödülün ismi de öyle olmasına rağmen pek standart geldi yine de bana. Çünkü kategorinin ikincisi Catto's Rare Old Scotch ve Dewar's White Label Blend şişelerini daha çok beğendim.

Bir de içinde dünyanın en güzel viskisi olsun yine de şu vida kapakları sevemedim gitti!


En İyi Premium Viski Tasarımı: Puni Nova Batch No: 1Yine İtalya ve yine Puni'nin Nova ekspresyonu bu ödüle layık görüldü.

3 yıllık bu yakışıklı İtalyan'ın koleksiyon değerinin oluşacağını düünüyorlar ki, 130-150 Euro arasında bir fiyatta satışta.


En İyi Duty Free / Travel Retail Viski TasarımıJaponların Suntory Hibiki'si, 21 yıllık ekspresyonu ile bu ödüle layık görüldü.

Duty Free'lerde genelde cam arkasından görebilirsiniz!


En İyi Ultra Premium Viski Tasarımı: Yamazaki 25 Yıllık Limited Edition


İç güzelliğini dışına yansıtmış bir tasarım harikası, Yamazaki 25. Japon tasarımını ve estetiğini gösteren detaylara sahip bu şişe gerçekten açılamayacak kadar güzel. Sadece yaklaşık 100 şişe üretilen bu viskiyi açıp açmama derdimin olmayacağını düşünüyorum çünkü 3.900 Dolar gibi epey yüksek fiyatlara satılıyor. Tabii koleksiyonerler arasında...

Ultra premium segmentinde diğer ödül alan viskiler ise, Hibiki 21 Kacho Fugetsu, Hakushu 25 Limited Edition ve Aberfeldy 21.

O kadar güzel tasarımlar ki, onları da bu yazıya eklemeden edemeyeceğim.

Hibiki 21 Kacho Fugetsu
Hakushu 25 Limited EditionAberfeldy 21Belki bu güzel viskilerin bu kadar muazzam tasarımlara ihtiyaçları olmayabilir ama olursa fena mı olur?

İçerseniz, şişeyi saklayın dememe gerek yok herhalde!

Slainte,

Ozan Vural
info@viskigurme.com
2020 © ViskiGurme