Viski Atölyelerinde Ne Oluyor? Cem Tümdağ Yazdı Ben Paylaştım

Viski Atölyelerinde Ne Oluyor? Cem Tümdağ Yazdı Ben Paylaştım
Merhaba,

Geçtiğimiz gün çok güzel bir mesaj aldım, daha önce atölyelere katılımdan tanıştığım, sonradan iletişime devam edip iyi bir hikaye dostuluğu kurduğum bir arkadaşımdan. Sanıyorum geçen yıl tanışmıştık, ilk atölye deneyimi ile ilgili bir yazı kaleme almış, epey de keyifli yazmış. Bu yazıyı özellikle websitesinden paylaştım, her ne kadar yalın, dürüst bir şekilde, "atölyeler nasıl geçiyor, ne oluyor, nasıl oluyor" sorularına sık sık cevap versem de, bir başka gözün gördükleri, düşündükleri her zaman daha dürüst, daha içtendir. Bu yazıyı bir övgü, bir reklam niyetiyle değil, gerçekten sunulan -aslında hedeflenen desem daha doğru- işin, bir keyif kültürü deneyimi olduğunu, karşılıklı bire bir diyalog kurulmadan hiçbir şekilde keyifli olmayacağını, karşımdaki birinden de gördüğüm için paylaşıyorum. Neden "viski tadımı" değil "viski atölyesi" sorusuna çok güzel bir cevap olmuş bence.

Şüphesiz ki atölyelere herkes katılabilir. Ancak anlatacağı hikayeleri olan konuklar, dosta dönüşüyor. Hikayeler her şeydir.

Tekrar teşekkürler Cem Tümdağ, nice viskilere, slainte.

Hiç bir noktasına dokunmadan aşağıdadır.

"

Viski Gurme Deneyim

Viski koklamaktan keyif almak. 

Eğitimlerde alıştığımız üzere ilk olarak bir hikayeyle başlıyoruz. Geleneği bozmadan ben de bir hikayeyle başlayayım. Alkolle ilişkim küçük yaşlardan başladı. Ancak ne içtiğimin önemi her zaman oldu. Sideways izleyip Merlot’dan nefret edip, polisiye amerikan filmlerindeki dedektifleri örnek alıp viskiden keyif alır oldum.

Nedeni aslında oldukça net. Her insanın neden zevk aldığının kişisel gerekçeleri olur. Mesela çoğu insanın rakıyla bağlantısı bence nostaljidir.  İnsanı dönüp dolaşıp mutlu olduğu bir âna bağlayan bir aracıya ihtiyacı olur.

Bazen sadece sözleri paylaşmak yetmez. Bazen unutamadığımız anıları unutmak, ya da hatırlamak istediğimiz anıları hatırlamak için bir aracı gerekir. Bunların hepsi birer yolculuktur. Zihninizde kısa bir yolculuğa nasıl çıkacağınıza siz karar verirsiniz. Ama şunu unutmayın ki yanlış araçla yola çıkarsanız, o yolculuk kabusa dönebilir. Dolayısıyla doğru aracı, yani her yolculuğunuzu bir şekilde mutlulukla tamamlamanızı sağlayacak aracı keşfetmeniz şart. Benim aracım viski.  Çok içtim viskiyi, lise yıllarında başladım.

Ama biliyorum ki sadece içmek beni kesmiyor. Bir insan neden viskiyi shot bardağına koyup küçük yudumlarla içer?

Ya da ince belli çay bardağıyla? Belli ki bu içkide keşfedeceğim bir şeyler var. Kitaplara bakıyorum, tadım notlarına bakıyorum. Bir şeyler oturmuyor. Ben bu içkiden neden keyif aldığımı anlamak, ve daha fazlasını keşfetmek istiyorum.  Araya ağır bir hastalık geliyor. Tam single malt’lara dalmışım, İskoçya’nın bölgelerini keşfetmışım, viski yasalarını okumuşum, biriktirdiğim parayla bir sonraki ay hangi pahalı şişeyi alacağımı hesaplamışım… Kalp hastalığı, 3 ay içki ve spor yasağı…  90 günlük yasağın ardından dönüşüm muhteşem oldu. 35’lik Red Label ve yanına 1 adet Bomonti Filtresiz. Karıştırmayı pek sevmem ama gün batarken boş bir parktaki bir oyuncağın tepesinde kendimle başbaşa doktor yasağı kaldırdığında viskinin tadı çok bir başka geldi. 

Tesadüfen Instagram’da karşılaştım. Viski tadımı. Eve de çok yakın, Avantgarde Hotel, Zincirlikuyu. E git dedim, madem hayata yeni bir başlangıç, sevdiğin keyif aldığın şeyleri yeniden keşfet.  Hayat böyle bir şey işte. Bazen küçük bir adım, insanın hayatında en çok değer verdiği şeye nasıl yaklaşacağını ebediyen değiştiriyor. Mevzu o adımı atma, ya da atmama…  Etkinlik başladı, İskoçya Viski Atölyesi. Ya ben bunları içtim zaten diyorum, ama içmediklerim de var.

Ozan Vural çıkmış, bana lale şeklinde ve “copita” ismindeki bardağı burnuma dayamam gerektiğini ve koklamamı söylüyor. Daha önce hiç böyle viski koklamamıştım. Kokladıkça kafam karışıyor, yıllardır içtiğim içkiyi baştan keşfediyorum.  Abartıyormuşum gibi gelebilir. Ama yıllardır içtiğiniz içkiyi baştan keşfetmenin tadına mutlaka varmalısınız. Ben vardım.

İskoçya Atölyesini, Islay, Adalar ve İrlanda Atölyeleri takip etti. Amerika ve Japonya’yı halen heyecanla beklemekteyim.  Bazen çok fazla şeyi hafife alıp standart olduklarını kabul edebiliyoruz. Emek harcamak, öğrenmek ve bunları olabilecek müthiş keyifli bir eğitmenin eşliğinde yapmanın tadına varmak için o hakkın elinizden alınması gerekebiliyor. Size tavsiyem kafanızdaki soru işaretlerini erteleyip bu okyanusa atlayın ve yenilenmiş biri olarak karşı kıyıya varın. 

Gözlerinizi kapayın ve elinizdeki altın rengindeki sıvıyı derin derin koklayın.

Bu yolculuğa daha fazla geç kalmadan çıkın. Merak etmeyin, bu yolda yürüyüp geriye bakıp attığınız her adım size sadece geçmiş mutluluklarınızı hatırlatacak. Ve dünyanın en güzel mutluluk aracısı da ellerinizin arasında burnunuz, diliniz ve damağınızın yanında size eşlik edecek.

Cem Tümdağ

"

 
info@viskigurme.com
2020 © ViskiGurme