Türkiye'ye Özel Bir Viski Chivas Regal House Of Brothers Blend

Türkiye'ye Özel Bir Viski Chivas Regal House Of Brothers Blend
Hayatımızda her an, her yerde karşılaştığımız bir kelime, “özel”. O kadar sık ve kadar kullanıyoruz ki, herhalde tüm kelimeler içerisinde anlamı dışında en çok kullanılanların başında geliyor.  İlk yazılı kayıt, Hava Kuvvetleri Dergisi’nde karşımıza çıkmış, “değerli arkadaşım Fuada, özel minnetlerimi sunarım” yazmış sayın Emin Kurt, Türk Hava Kuvvetleri’nin Doğuş Yılları isimli makalesinde. 

Gerçekten de, yalnız bir kişiye, bir şeye ait veya ilişkin olan, spesiyal anlamına gelen özel kelimesi artık çok gene ama bazı zamanlarda özel gibi özele rastlayabiliyoruz.  Bunu yazarak başlamamın nedeni, özel bir viskiden bahsetmek içindi.  

Geçtiğimiz ay, keyifli bir etkinlikte tatma şansı bulduğum fakat her zaman söylediğim gibi bir viskiyi değerlendirmenin yolu farklı zamanlarda, farklı sesler veya farklı sessizliklerle, farklı ruh halinde ve en az iki defa olmak kaydıyla içmektir. Ben de o yüzden öyle yaptım ve geçtiğimiz günlerde tekrar içerek tadına vardım. 

Chivas Regal House Of Brothers Blend’in kokusuna, tadına geliriz ama ondan önce bu viskiyi “gerçekten özel” yapan hikayesine değinelim. 

House Of Brothers, Maçka’da bulunan, üyelerine özel bir klüp ve aslında bence bir yaşam alanı.

Özel oyun odasından, özenle seçilmiş kitapların yer aldığı bir küçük kütüphaneye, uzun ve neşeli yemekler için büyük masaların yanında, daha sakin kalmak isteyenler için rahat koltuklarla ayrı bölmelere yer verilmiş bir mekan. Bir gün arkadaşımla koltuklara gömülüp, Klopp ve Guardiola tartışması yaparken başka bir gün dünyanın en önemli şeflerinin hazırladığı yemeklerle viskimi yudumlayabiliyorum ve bu çeşitlilik, mekanı benim için bir yaşam alanı yapıyor.


Dünyada isim yapmış özel bir kulübün Türkiye ayağı değil ki bu ayrıca güzel, eğer bir gün dünyanın farklı noktalarında görürsek, İstanbul, Türkiye’den çıkmış bir fikir, bir proje olarak bilinecek.  

Yazının konusu olan Chivas Regal House Of Brothers Blend de, işte bu kulüp için özel olarak harmanlanmış bir viski.

Sadece 1596 adet şişelenmiş bu harmanın fıçıdaki hayatı, Fransız Limousin meşe fıçılarında sonlandırılmış.  

Her ne kadar Fransız ormanlarından çıkan meşe fıçılar şarap dünyasında çok önemli olsa da, Limousin fıçı, diğerlerine oranla daha geniş gözenekli yapısı ile şaraptan ziyade yüksek alkollü damıtık içkilere uyuyor, konyak ve viski gibi.

Bu özel meşe aynı zamanda Fransız fıçılarının en kalitelisi, en nadidesi olarak yorumlanıyor.  Chivas Regal’den Sandy Hslop’un yönetimindeki ekip tarafından harmanlanan House Of Brother’s Blend, %45.8 gibi, viskinin lezzettini ve gerçek karakterini çok iyi yansıtan bir alkol oranında şişelenmiş. Gerçi umarım bu yazıya ileride göz attığımızda, “ne günlermiş, batch 1’I tatmışız” diyerek gülümseriz.  

Proje fikrini bulan ve başarıyla yöneten Pernod Ricard ekibini de ayrıca tebrik etmek gerekiyor keza çok az kişi, bu derece aidiyeti hissettiği bir viski tadacak imkanı yakalayabiliyor. Bu süreçler hiç de kolay değil, özellikle de AB ve ABD içerisinde yapılmıyorsa.  

Viskimize dönersek, konyağımsı, vanilya, badem, tereyağı, kuru kayısı ve belki biraz mürdüm eriği lezzetlerine, yağlı ve kremamsı dokuyla bitiş katılmış.  

Müthiş bir tatlı eşlikçisi olarak dahi düşünülebilir. Beklettikçe baharatlı ve çok çok hoş kokulu bir parfüme dönüyor. Hafif yanık bir fırın sütlaçla muazzam eşleşebileceği gibi, yüksek alkolü hissetmek isteyenler yine viski ile kavrulmuş kuruyemişler ile daha çok beğenebilirler.  Ben pek şişe saklayabilen biri değilim, o yüzden bir camın içerisinde yıllarca bana bakacağına, burnumu ve damağımı bayram ettirmeyi tercih ediyorum. O yüzden fırsat buldukça, tatmaya devam edeceğim. 

Her ne kadar birçok farkı, zayıf/güçlü yanlarında ayrımları olsa da, "tadamadığınız durumlarda acil camı kırınız ibaresi arkasında bir Chivas Regal 15 XV"  açarak, genel olarak nasıl bir viski karakterinden bahsettiğimi anlayabilirsiniz. 

Slainte, 

Ozan Vural
info@viskigurme.com
2020 © ViskiGurme