Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Teachers Highland Cream İskoç Harman Viski Tadım Notları
Teachers Highland Cream İskoç Harman Viski Tadım Notları
Merhaba,

Teacher’s İskoç harman viskisi, 175 yıllık bir geçmişe sahip bir klasik. Bununla beraber nedense, genel olarak hakkının fazla verilmediğini düşünüyorum.

Bu biraz pazarlama stratejilerinden de kaynaklı, fiyatının ekonomik olmasından da.  Fakat ben çok beğenerek yıllardır içiyorum, bu yıl yeni bir tasarımla karşımıza çıkınca, yeni şişeyle beraber tadım notu yazmak istemiştim, nihayet o şişeye kavuştum.  Öncelikle tasarım ve marka konumlandırması olarak gelişme var diyebilirim.

Şişenin üzerinde, kesinlikle görebileceğiniz bir şekilde “High in peated malt” ibaresini ve bir güneş şeklinde özel bir tasarımı görebiliyorsunuz. “Ruhunuzdan yansıyan ışık” olarak betimliyor bunu firmanın kendisi. Eski şişeye nazaran, en azından yeni tüketiciler için sanki daha özel, daha az bulunan bir viski imajını yaratmayı başarmış.  %40 alkol oranına sahip bu harman, kalbindeki single malt viskiyi Ardmore damıtımevinden alıyor.

Evet, doğal olarak içindeki turba etkisi güçlü.   Altın sarısı çekici bir renge sahip olan Teacher’s, burunda size hiç de yumuşak içimli olmadığını adeta anında kanıtlıyor. Meyve notaları ve malt ön planda olsa da, arka taraftan hissedilen turbadan kaynaklı is etkisi kokuda mevcut. Malt kokusunu, taze üretim bir biradan örnek alabilirsiniz kısmen. Biraz da bal kokusu geliyor ama acı bir bal kokusu. Sentetik alkol kokusunu fazla saklayamıyor, bu kimileri için iyi kimileri için kötü bir özellik. 

Damakta, sizlere daha önce yazdığım Islay Mist’e benzer tatlar var.  Tereyağı, is, iyot ve meşe.   Bitişte ise, deniz tuzu etkisi var. Bende biraz yoğun üretilmiş bir pestili yedikten sonra nefesi verdiğimizde ağzımızda kalan acımtırak bir tadı da hissettirdi. Bir yaz bitişi değil, insanın içini yakıyor ve ısıtıyor.

Klasik bir turbalı single malt viskideki alevleri yaratmasa da, gerçekten sanki %40’tan biraz daha fazla alkole sahip isli bir viskinin nefesini verdiğinizi hissettiriyor.  Sonuç olarak, ekonomik fiyatı ve bence tahıl viskilerinin dengeli bir harmanı olması nedeniyle, fiyat/performansı çok başarılı bir viski. İs var, alkolü hissettiriyor ve her yerde kolayca bulunabiliyor.

Yeni şişesi henüz Türkiye’de satılmıyor ancak cezbedici olması da cabası. Yeni şişelerde sanki single malt oranını biraz daha artırmışlar gibi düşünüyorum. Eskisinde %45 idi fakat bu şişenin güzelliğinden ve havanın sıcaklığından kaynaklı da olabilir.   Turba etkisi çok fazla olmayan Islay single malt viskileri birkaç saat kadehte bekletirseniz, Teacher’s a yakın bir koku hissedilebilir. 

Tavsiye ederim, özellikle yanında tuzlu kuruyemişler ve fume etle çok iyi uyum sağlıyor.  

Söylediğim gibi sıcak olduğundan ben dayanamayıp birer whisky sour kokteyli de denedim, gayet başarılı oldu.Özellikle kokteyl içerisindeki şekeri, is kokusuyla harika dengeledi.  

Teacher's Highland Cream, Japon Suntory Beam firmasına ait. Zaten bugünlerde her şey Japonlara ait neredeyse.

Slainte, 

Ozan Vural
info@viskigurme.com
2019 © ViskiGurme