Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Sadece Bir Harmandan Çok Daha Fazlası: Islay Mist 17
Sadece Bir Harmandan Çok Daha Fazlası: Islay Mist 17
Laphroaig Islay Single Malt viski seven dostlar vardır herhalde?

Anlatacağım hikaye biraz onunla da ilgili.

Vakti zamanında bir İskoç lordu, malikanesine gelen misafirlere viski ikramında bulunmayı çok seviyor. Bununla beraber en sevdiği tatlar da Laphroaig damıtımevinden almış olduğu viskiler. Laphroaig’in o meşhur hastane kokusunu bilirsiniz. Bu koku ve damakta bıraktığı isli tat, kadın misafirlerinde hoş karşılanmıyor.

Bunun üzerine lord biraz sıradışı bir karar verip kendi harman viskisini üretmeye başlıyor. Bahsettiğim olay 1920’lerde geçiyor.

Topladığı tahıl viskilerini, Laphoriag’in çeşitli single malt viskileri ile birleştiriyor ve ortaya muazzam bir Islay harmanı çıkarıyor. Biraz daha hafif, biraz daha feminen bir viski. Bu noktada sert ve isli tadı seven kadınları ayrı tutayım elbette.

Gel zaman git aman bu harman o kadar seviliyor ki seri üretime de geçiliyor.

Islay Mist’in bugüne kadar 7, 8 ve 17 yıllıklarını tattım. Harman viskilerdeki yıl ibaresi, şişe içindeki en genç single malt viskinin yaşını belirtir. Misal bu yudumladığım 17 yıllık Islay Mist’in içinde, en genci en az 17 yaşında olması şart birçok farklı single malt bulunabilir. 8 yıllık ekspersiyona göre ilginçtir daha hafif, daha kolay içimli bir viski.

Puro kokusu sevenlerin bayılabileceğini ayrıca ekleyeyim. Damaktaki meşe ve biraz bal notalarını, gerçekten uzun bitişte yine biraz is ve biraz farklı (defne yaprağı gibi) bitki kokuları sunuyor.

Harman viskileri asla küçümsememek, özellikle de çok fazla üretimi yapılmayan, her havaalanında gözünüze sokulan afişlere aldanmamak ve adını daha önce duymadığınız harmanları gördüğünüz yerde alıp denemek gerekiyor.

Islay Mist bu konuda ilk tercihlerinizden biri olsun.

8 yıllık ekspresyonu tadım notları ise burada.

Slainte!
info@viskigurme.com
2019 © ViskiGurme