Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Nikka From The Barrel Tadım Notları
Nikka From The Barrel Tadım Notları
Merhaba,

Nikka From The Barrel, Japonların meşhur Nikka viski üreticisinin çıkardığı özel bir harman viski serisi. Öncelikle harman viskiyi her zaman tercih etmiyorum ancak bazı harmanlar var ki, birçok single malta tercih ederim. Bu viski de onlardan biri oldu.

Çok başarılı, harika bir harman.

50cl ebatındaki şişelerde satılıyor, yurtdışı fiyatı 31 euro civarında. Ben Frankurt duty free'sinden aldım.

Müthiş dengeli bir tadı var, hafif çiçek kokuları geliyor, karamel kokusu geliyor, kesinlikle yumuşak bir içimi var ancak alkol oranı %51.4!

Biraz sert çocuk!

Böyle bir alkol oranında bu kadar yumuşak içimi başarabilmek bir damıtımevi için harika bir şey olmalı. Daha önce denediğim Tullamore Dew Phoenix'te aynı yumuşak içimi yakalayamamıştım.

Japonların single maltları zaten pek meşhur, hatta geçtiğimiz yıl dünyanın en iyi single maltı seçilen Yamazaki'si var ancak harmanlarının dahi bu kadar başarılı olabileceğini bilmiyordum. Tabii bu yazıyı yazarken henüz Taketsuru 21 yıllık içmemiştim, onu başka bir yazıda ayrı yazacağım.

Lıkır lıkır içebileceğiniz bir single malt hayal edin düşünün. Onun harman halini bu şişenin içerisinde bulabilirsiniz.

Ben buz eklemedim, tercih etmiyorum, birkaç damla soğuk su ekledim. Kokuları her zamanki gibi muazzam bir şekilde öne çıkardı.

Bir parfüm şişesine benzer şişede satılıyor. Harika kokuyor aslında, parfümden farkı yok.

Eğer bulursanız kesinlikle deneyin derim.

Yanında ne yenir diyecek olursanız, benim tercihim, erik kurusu oldu. ama bazı peynirlerin de iyi gidebileceğini düşünüyorum, eski kaşar olabilir. Somon füme benim için zaten her daim güvenebileceğim bir viski eşlikçisi. Grissini benzeri kepekli kıtırlar da öyle.

Kuru meyvelerin çoğu da uygun bence, hoş bir denge yakalıyor damakta.

Her şeyin sonunda, uzaklardaki Japonya'da yetişmiş arpalardan ve tahıllardan üretim bir viskiyi İstanbul'da içmenin keyfi de ayrı.

Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Yazıyı, Japonların şerefesi ile bitirelim. Kampai!

Ozan
info@viskigurme.com
2017 © ViskiGurme