Nielsen 1. Ceyrek Raporu ve Viski Siselerinde Farklılaşma

Nielsen 1. Ceyrek Raporu ve Viski Siselerinde Farklılaşma

Merhaba, bir iletişimci olarak güne güzel başladım keza Nielsen'in yeni dağıtılan 2017 1.Çeyrek Alkollü İçecekler Medya Raporu beni hem eğlendirdi hem de biraz şaşırttı.

Okurken gözüme çarpan bazı detayları sizlerle de paylaşmak istedim. Öncelikle bu raporda viski satın alırken tüketicinin davranış incelemelerine önem verilmiş. Bu da biraz "butik üretici" ya da "craft" diyebileceğimiz az sayıda üretilen bourbonlar üzerinden yapılmış. Araştırmaya katılanlar, adeta bir okyanus haline gelen craft bourbon'lardan 10 adet seçilmiş ve bazı tercihler ölçümlenmiş. Birinci görselde bu 10 viski var.

Genel olarak viski tüketicileri, ilk bakışı 4 adıma ayırıyor:

1: Şişenin genel olarak duruşu
2: Şişenin tasarımı
3: Markanın logosu veya isminin yazılı etiketi
4: Viskinin nerede damıtıldığı ve ek bilgiler

Dikkat çekici durumlar ise şöyle, 2016'da San Fransisco'da altın madalya kazanan Chamber's Bay (2.görsel) ve Iowa Legendary Rye (3.görsel) şişelerine bakan deneklerin %90'ı ilk olarak ikinci viskiye dikkatini veriyor. Keza ilk şişe de klasik viski tasarımdan farklı olsa da ikinci şişe daha sıradışı bir sürahiyi andırıyor.Sonrasında, bu sefer benzer şişeler karşılaştırılıyor.

Elk Rider ve The Wigle arasında, ikinci şişe yine hemen deneklerin ilgisini çekiyor, bu sefer camın şekli değil, etiketin sıradışı olması ilgi topluyor. (4 ve 5)

 

Ürün tasarımları ve etiketleri, modern, eşsiz (zor bulunur algısı), provokatif, erişilebilir (uygun fiyatlı gibi durması) ve güçlü (maskülen-kim ne derse desin viskide maskülen tasarımın her zaman alıcısı olur ve olmaya da devam edecek) olarak tüketicilerin gözünde ayrılıyor.

Benim notum:

Her ne kadar eğer geleneksel tüketici tavırlarına sahip ve tutkunu olduğunuz viskiler dışında raflara pek göz atmasanız dahi özellikle hem gençler hem de yenilik seven / arayanlar için viskide ambalaj artık çok çok önemli.

Geleneksel olarak sevdiğiniz ürünlerin dışına çıkmasanız bile bazen küçük bir renk farkı (Laphroaig Cairdeas - yeşil beyaz dışı) sizi onu satın almaya / denemeye itiyor.

Viski firmalarının (ki bunların içinde büyük devler de var) önümüzdeki dönemde çok daha farklı tasarımlar ve sıradışı etiketler kullanacağını düşünüyorum ve bunlar sadece özel serilerde (son dönemden Glenfiddich IPA-XX, Jameson Bold-Round) değil tüm klasik serilerde farklılaşma getirecektir. Meşhur yeşil üçgenlere hemen veda etmeyecek olsak da, çok farklı şişeler bence bizi bekliyor.

Son olarak raporda belirtilen Jack Daniel's Our Town reklamını da izlemenizi tavsiye ederim. Gerçekten müthiş.
 Teşekkürler,

Ozan Vural
info@viskigurme.com
2020 © ViskiGurme