Viski kültürü, tadım notları ve viski kursları
Lagavulin 18 Yıllık Feis Ile 2016 Özel Serisi Tadım Notları
Lagavulin 18 Yıllık Feis Ile 2016 Özel Serisi Tadım Notları
Merhaba sevgili dostlar,

Sizlere geçtiğimiz aylarda tattığım Lagavulin 18 Feis Ile 2016 özel ekspresyonu hakkındaki kişisel tadım notlarımı ve görüşlerimi yazmak istedim.

Öncelikle nedir bu Feis Ile? Kısaca değinelim:

Islay Müzik ve Malt Festivali ismiyle gerçekleştirilen Feis Ile, her yıl İskoçya'nın o çok özel adasında yapılan, festival dönemi boyunca zaten kısıtlı otel kapasitesine sahip bölgele oda bulabilmenin çok zor olduğu özel bir etkinlik. Adadaki damıtımevleri, bu festivale kayıtsız kalmayarak her yıl, kendi özel fıçılarından sınırlı sayıda bir ekspresyon şişeleyip satışa sunuyorlar.

Ya festival boyunca adadaki satış noktalarından damıtımevinin belirlediği fiyata satın alabiliyorsunuz ya da çoğu zaman anında tükenen şişeler, internet üzerinden açık artırma veya direkt fahiş fiyatlarla satılıyor. Sadece ilginç yıl ve fıçı kombinasyonları ile sunduğu tatlar değil, bir koleksiyon parçası olarak da piyasada değer buluyor.

Bu yıl da Feis Ile 2016 için Lagavulin özel bir ekspresyon piyasaya sürdü.

Sadece 6.000 şişeyle sınırlı bu seri, viski dünyasının benim için sihirli sayısı olan 18 yıllık oldu.Kurucu üyelerinden olduğum İstanbul Viski Kulübü ile yaptığımız bir dikey Lagavulin tadımında bu şişeyi de tattık. Bize adanın bizzat kendisinden bu şişeyi taşıyan sevgili Ermal Kurtoğlu'na buradan selamlarımı yollamak isterim.

Gelelim Lagavulin 18'e...

Net 18 yıllık, %49.5 alkol oranına sahip bu viskiden, doğal olarak beklentilerimiz 16 yıllık amiral gemisinden daha olgun, daha turba etkili vahşi bir Islay canavarı çıkması yönündeydi.

Gel gelelim bu şişe bizi çok şaşırttı. Amerikan meşe fıçılar sonrası Avrupalı kullanılmış Bodega fıçılarında dinlendirilmesi sonlandırılan Laga 18, muazzam güzel bir kış parfümü gibi kokuyordu.

Cask strength (fıçı gücünde) olarak şişelenen viski, kuru meyveleri topladığınız bir kasenin salona verdiği naif ve kekremsi kokuların yanında, çok hafif mentol ve meşe kokusuna sahipti.

Damakta, elma ve yeşil limon gibi taze, vanilya ve muskat güçlü tatlar bırakıyor.

İsi merak ettiniz değil mi? Ben de çok ettim, kaldı ki bitişe gelene kadar.

Bitişte o klasik Lagavulin isini hissediyorsunuz, ağzınızda yer ediyor, çok çok uzun bir bitiş, sadece is değil, normalde Laphroaig'de rastladığımız o ilaçsı eczane kokusu ve iyot kendini belli ediyor, ettikçe gitmek bilmiyor.

Çok ilginç bir Lagavulin deneyimini yaşamış oluyorsunuz. Kesinlikle Lagavulin 16'nın iki yıl yaşlısı olarak kabul edilemeyecek bir viski. Her ne kadar Islay viskilerinin geneli için böyle bir tanımlama yapmasam da bu şişeyi, kış öncelikle olmak üzere 365 gün tüketebilirsiniz.Bir Lagavulin için sıradışı değil mi?

Fiyatına gelirsek hiç de uygun fiyatlı diyemeyeceğim ancak Feis Ile özel serilerinin marketteki beklentisi gereği bu fiyatların altına pek düşmediğini ve Lagavulin'in zaten klasik serilerde diğer Islay komşularından biraz daha yüksek fiyatlı olduğunu unutmamak gerekiyor.

480 TL'ye denk gelen 70cl bu şişeyi şu anda karaborsada çok daha yüksek fiyatlara satıyorlar.


Lagavulin 16, Lagavulin Distiller's Edition, Lagavulin 12, Lagavulin 18

Tüm viski dostlarının, bir şişe bulup da satın almak çok zor olsa da, yurtdışındaki kaliteli viski barlarında bir kadeh bulabileceğini düşünüyor ve kesinlikle bu ilginç deneyimi tavsiye ediyorum.

Güzel fotoğraflar için sevgili dostum Barış Kuleli'ye ve ev sahipliği adına tüm ailesine ayrıca teşekkürler.

Slainte!

Ozan Vural
info@viskigurme.com
2019 © ViskiGurme